Kwiaty wiosenne w mieszkaniu

Wiosną przyroda budzi się po drzemce. Ptaki intensyfikują swoje śpiewy, a kwiaty zaczynają kwitnąć, przywdziewając różnokolorowe szaty. Ta pora roku gości także w naszych domach. Na balkonach i w pomieszczeniach hodujemy bowiem kwiaty – które pomagają nam utrzymać istotną w dzisiejszych czasach więź z Naturą.

O wiosennych kwiatach powinniśmy pomyśleć przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Jeżeli chcemy, by zakwitły po zimie, trzeba je posadzić jesienią.

Kwiaty w domu przynoszą wiele korzyści dla jego mieszkańców. Przede wszystkim, poprawiają jakość powietrza, ponieważ absorbują toksyny z powietrza. Przede wszystkim jednak stanowią piękną i żywą ozdobą, która wnosi do naszych progów zarówno świeże powietrze, jak i naturalne piękno. Wytwarzają również atmosferę bliskości z Naturą, co przyczynia się do lepszego samopoczucia. Dodajmy, że regularne podlewanie kwiatów jest relaksującym zajęciem, dzięki któremu można wyciszyć się i zregenerować. 

Nic więc dziwnego, że wiosną staramy się, by kwiaty domowe miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Wśród uprawianych wówczas roślin znajdują się między innymi: 

Frezje: są to wysokie kwiaty o przepięknych, głębokich kolorach i delikatnym, słodkim zapachu. Symbolizują szczęście i miłość. Lubią światło, ale nie powinny być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Przy podlewaniu należy uważać, żeby nie zmoczyć liści. Najlepiej sprawdza się do tego letnia i odstana woda. Trzeba uważać, by nie przesadzić z jej ilością, gdyż może to doprowadzić do gnicia bulwy.

Fiołki: są to kwiaty o delikatnym, subtelnym zapachu, którym towarzyszą różnego rodzaju kolory – od jasnych, pastelowych po ciemniejsze odcienie. Symbolizują szczęście i uczucie bliskości. Lubią stanowiska widne, w których światło ma charakter rozproszony. Podlewając roślinę, lejemy wodę na podstawkę, a nie bezpośrednio do doniczki.

Hiacynty: są to piękne, intensywnie pachnące kwiaty, które symbolizują radość i miłość. Swoje imię zawdzięczają Hiacyntowi, mitologicznemu młodzieńcowi, który znany był ze swojej urody. Kwiaty te podobnie jak fiołki lubią światło, ale także ich należy strzec przed zbyt ostrym słońcem.