Schody w domu

mieszkanie - schody

Wybór schodów, mimo iż często nie mamy tego świadomości, jest bardzo ważną i kluczową kwestią. Głównym powodem jest fakt, że schody montujemy albo na samym początku, albo na samym końcu całej budowy. Dlatego musimy być pewni i zdecydowani, czego dokładnie chcemy.

Najpowszechniejszy podział obowiązuje na schody betonowe i drewniane. Czasami można spotkać metalowe bądź stalowe, ale nie są one na tyle powszechne i użytkowe, aby umieszczać je w zestawieniu. Te dwa pierwsze rodzaje są najczęściej stosowane i polecane przez doradców budowlanych.

Dlaczego musimy zdecydować się tak szybko?

Schody betonowe murujemy od razu, są też integralną częścią naszej budowy. Po nich my i robotnicy będziemy się przemieszczać podczas całego remontu. Natomiast schody drewniane są “ostatnim meblem” w domu. Z wiadomych przyczyn nie są tak odporne jak czysty beton i mogłyby ulec uszkodzeniu podczas trwających prac. Oczywiście murowane wykańczane są dopiero po zakończeniu prac budowlanych.

Jakie są cechy i właściwości schodów?

Betonowe są bardziej trwałe i nie ulegają naturalnym procesom w przeciwieństwie do drewnianych. Murowane także nie skrzypią po latach i nie trzeba ich również po pewnym czasie wymieniać na nowe. Drewno, mimo iż zaimpregnowane, pruchnieje i się zużywa. Drewniane dają nam jednak większą swobodę. Możemy je wymieniać w zależności od aktualnego projektu i naszych zachcianek. Raz mogą być szersze lub węższe, tradycyjne bądź spiralne. Ograniczają nas jedynie koszty. Niewątpliwym plusem schodów drewnianych jest możliwość pracy w materiale. Możemy mieć wiele dodatków dekorujących, a jednocześnie zrobić je w stylu ażurowym. A taki styl sprzyja powstawaniu efektu przestrzeni. Jest to szczególnie istotne w mniejszych pomieszczeniach, które chcemy chociaż wizualnie powiększyć.

Ile zapłacimy za schody?

Samo wybudowanie schodów betonowych kosztuje w granicach 2 tysięcy zł. Jednak zawsze trzeba doliczyć koszty wykończeniowe. W zależności od firmy i użytych materiałów ceny mogą się wahać granicach:

  • od 6 do 8 tysięcy złotych brutto w przypadku płytek gresowych
  • od 8 do 10 tysięcy złotych brutto w przypadku drewna

Natomiast cena schodków drewnianych zależy także od użytego drewna. Najpopularniejsze rodzaje są najtańsze, ale jeżeli chcemy gatunki egzotyczne, musimy zazwyczaj doliczyć około 30% do pierwotnej ceny. Koszt jednego stopnia waha się w granicach 300-600 złotych netto. Standardowa wysokość to około 15 schodków. Zatem pierwszy cennik zaczyna się od 4,5 tysięcy do 9 tysięcy złotych. Jednak w większości przypadków trzeba doliczyć jeszcze transport, balustradę, montaż i malowanie. Ceny zależne są od wybranej firmy, jednak uśredniona cena schodów może wynieść w granicach 12-13 tysięcy złotych netto.

Co wybierzemy zależy jedynie od nas. Każdy rodzaj schodów ma swoich wielbicieli i także swoich przeciwników. Jedno wiemy na pewno, nie śpieszmy się i przemyślmy tę decyzję dokładnie!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!