Wady i zalety mieszkań bezczynszowych

nieruchomosci opoleMieszkanie bezczynszowe to dla wielu szczyt marzeń. Generują realne oszczędności kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, jednak nie są całkowicie pozbawione wad. Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić jedną sprawę: bezczynszowy nie oznacza darmowy. Koszty zużycia mediów musimy pokryć z własnej kieszeni, zarówno w naszym lokalu jak i wydzielonej części wspólnej. Nie jest to wielka wada: brak czynszu w zupełności ją rekompensuje, jednak trzeba mieć to na uwadze, żeby przesadnie nie idealizować takiego rozwiązania.

Bez czynszu, bez problemów

Mieszkanie bezczynszowe to komfort porównywalny do domku jednorodzinnego. Nie płacimy składki na fundusz remontowy ani utrzymanie wspólnych części nieruchomości. Zostają zatem opłaty za media, wywóz śmieci oraz garaż, jeśli posiadamy samochód.

Gdzie znaleźć mieszkanie bezczynszowe?

Bardzo często można się z nimi spotkać w przypadku stosunkowo niewielkich budynków z kilkoma mieszkaniami. Często mają one wydzielone części ogródka dla każdego z lokatorów, co jest ich sporą zaletą. Niektóre bezczynszowe mieszkania mają też autonomiczne wejścia zamiast wspólnych klatek.

Koszty jednorazowe, zamiast cyklicznych

W razie konieczności remontu, fundusze zbiera się na zasadzie jednorazowej składki i z niej pokrywa się remont bloku. Oczywiście stwarza to pewne problemy w przypadku niespodziewanych, sporych uszkodzeń naszej nieruchomości. Wówczas koszty mogą być bardzo wysokie, a ich pokrycie może stanowić problem. Stąd zaleca się odkładanie pieniędzy na taką ewentualność. Czy to lepsze rozwiązanie niż comiesięczny czynsz? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Najważniejsze są relacje

W mieszkaniach bezczynszowych pierwszorzędne znaczenie mają relacje między lokatorami. W związku z tym, że nie wynajmują oni nikogo do utrzymania nieruchomości, powinni ściśle ze sobą współpracować, by wszystkim mieszkało się wygodnie. Powinni też jak najwięcej napraw realizować we własnym zakresie. Wówczas wszystko działa jak należy. Jak widać z powyższych przykładów, nie zawsze mieszkanie bezczynszowe jest idealnym rozwiązaniem, jednak dobrze, że coraz częściej mamy wybór w tej kwestii. Ze swojej strony życzymy Państwu właściwych wyborów mieszkaniowych.