Budynek autonomiczny

budynek autonomiczny

W ostatnim czasie inwestorzy poszukują rozwiązań, które sprawiłyby, że ograniczone zostaną koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji stawianych przez nich nieruchomości. Na fali popularności domów ekologicznych, pasywnych i inteligentnych, pojawiają się również inne propozycje. Jedną z nich jest budynek autonomiczny, czyli taki, który jest niezależny od zewnętrznych mediów. Na czym polega działanie nieruchomości autonomicznej? Jakie są jej zalety? Sprawdźmy.

Budynek autonomiczny – charakterystyka

Budynek autonomiczny jest – jaka sama jego nazwa wskazuje – totalnie niezależny od zewnętrznych mediów. Nie pozyskuje energii, wody, czy gazu z sieci, a czerpie ją we własnym zakresie z innych źródeł. Budynek autonomiczny zajmuje się samodzielnie nawet utylizacją własnych ścieków.

Źródła wody i energii w budynku autonomiczny

To w takim razie skąd budynek autonomiczny pozyskuje najbardziej potrzebne nam media jak woda i energia? Energia elektryczna – podobnie, jak w domach pasywnych, zeroenergetycznych, czy ekologicznych – może być pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. W zależności od lokalizacji domu możemy tutaj wybierać spośród:

  • ogniw fotowoltaicznych,
  • turbin wiatrowych,
  • czy nawet elektrowni wodnych.

Energia powinna być gromadzona w akumulatorach. Dzięki czemu w przypadku jej nadwyżki nie będzie ona przepadać i może zostać wykorzystana, gdy będziemy mieli większe zapotrzebowanie. Nie musimy również rezygnować z połączenia z siecią. Dobrym pomysłem jest odprowadzanie nadwyżek, co pozwoli nam na wygenerowanie większych oszczędności z tytułu posiadania tego typu domu.

A co z wodą? Źródłem wody dla budynku autonomicznego są najczęściej studnie. Jeśli nie ma możliwości ich postawienia, to równie dobrym pomysłem jest instalacja systemu gromadzenia szarej wody i deszczówki  oraz ich filtracji. Częstym wyborem dla osób, które chcą posiadać w pełni anatomiczny budynek jest również przydomowa oczyszczalnia ścieków i toalety kompostujące.

Zalety budynku autonomicznego

Koszt postawienia budynku autonomicznego nie jest dużo wyższy od tradycyjnego domu, jednak jest on znacznie tańszy w eksploatacji. Niskie koszty utrzymania tego typu domu są chyba jego największą zaletą. Choć z pewnością jego właściwości docenią też osoby, którym zależy na ekologii i życiu w zgodzie z naturą. W przypadku domu autonomicznego znacznie obniżone jest pozyskiwanie energii. Nieruchomość jest samą w sobie fabryką potrzebnych użytkownikom mediów, co sprawia, że nie tylko jego domownicy są w pełni niezależni, ale również mogą postrzegać swoje działania jako troskę o środowisko.

Kiedy warto zainwestować w dom autonomiczny?

Taka inwestycja jest wskazana w sytuacji, kiedy dostęp do zwyczajowej infrastruktury jest dość utrudniony. Jeśli naszym marzeniem było posiadanie domu w leśnej głuszy, z dala od cywilizacji, dzięki autonomiczności nie będziemy musieli czekać, aż nasza działka zostanie uzbrojona w niezbędne media, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do prądu czy wody. Wreszcie, jeśli temat ekologii jest nam bliski, to budynek autonomiczny będzie miał stosunkowo najmniejszy wpływ na środowisko.

Czy to dobry wybór dla wszystkich?

Chęć zamieszkania w budynku autonomicznym wiąże się niestety z pewnymi kompromisami. Przed podjęciem decyzji o wyborze takiego projektu, bardzo uważnie więc zastanówmy się więc, czy jesteśmy na nie gotowi. Weźmy też pod uwagę wyższy koszt postawienia takiego domu – i nawet jeżeli dzięki oszczędnościom związanym z efektem pasywności – koszt ten częściowo nam się zwróci, to niekoniecznie oznacza, że cały rachunek ekonomiczny wyjdzie “na plus”.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!