Epokowe mieszkanie retro vintage

Mieszkanie w stylu retro

Mieszkanie skąpane w bieli; delikatnie podstarzone przedmioty wyglądające, jakby ugryzł je ząb czasu; bielone, przetarte meble; rustykalne wieszaki i wzorzyste dywaniki – decydując się na styl retro w mieszkaniu nie możemy pominąć elementów obowiązkowych tego wystroju. Konsekwencja w doborze dodatków i mebli sprawi, że wnętrza będą nosiły charakter vintage, a taki jest ten styl.

Kolorystyka wnętrza

Pomieszczenia w stylu retro są jasne, ciepłe i romantyczne. Nawiązują do przeszłości, a nawet do skandynawskich i prowansalskich klimatów. We wnętrzach dominują odcienie bieli i ecru. Dopuszczalne są również połączenia ciemnych, mocniej nasyconych odcieni z jasną pastelą. Na ścianach zazwyczaj znajdują się tapety o wyraźnym wzorze. Kolorystyka tego stylu to również umiejętnie połączony melanż kolorów. Ciężkie zasłony udekorowane są barwnymi kwiatami.

Umeblowanie

W tej dziedzinie występuje absolutna dowolność. Meblując mieszkanie śmiało możemy łączyć różne style z przeszłości, stawiając sędziwą komodę obok szklanego stolika w stylu disco. Krzesła z drabinkami na oparciu, fotele w stylu PRL czy emaliowane fronty w kuchni – wszystko wedle gustu. Tu jednak należy pamiętać o wyczuciu, inaczej nie będziemy mieć domu w stylu retro, a raczej zbieraninę przypadkowych przedmiotów. Pamiętajmy też o odpowiedniej kolorystyce mebli. Białe wykończenia, czy lakierowane stare drewno będzie na miejscu. W pomieszczeniach doskonale sprawdzą się masywne meble tapicerowane, jak na przykład ciężka sofa z welurowym obiciem.

Dodatki w stylu retro

W formie dodatków najlepiej sprawdzą się wszelkie dodatki dawnego, czy nawet antycznego pochodzenia. Obrazy w masywnych, ozdobnych ramach mogą wisieć na ścianie, aby oświetlał je stylowy żyrandol, albo mogą stać na komodzie w towarzystwie epokowego zegara. Innymi dekoracjami mogą być kryształy – figurki czy ozdobne misy. Na targu staroci znajdziemy patery na owoce albo stare świeczniki. Tkaniny powinny być w żywych, wręcz komiksowych kolorach w stylu pop-art, a stoły powinny być przykryte lnianymi obrusami z haftem. Jeżeli mamy małe pomieszczenie, to możemy powiesić lustro na ścianie, ale musi być ono w zdobionej, a najlepiej pozłacanej ramie.

Nie zapominajmy o sprzętach!

W stylu retro istotne jest to, że liczy się w nim wszystko: od czajnika po telefon. Na rynku można nabyć stylizowane lodówki rodem z lat 80. w USA, a także duże, stojące zegary o białej, okrągłej tarczy i wyraźnych cyfrach. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w stary zegar z kukułką. Sprzęty o zaokrąglonych rogach i dużych, poziomych uchwytach coraz częściej są produkowane przez producentów AGD, więc na tym polu na pewno znajdziemy coś dla siebie. Absolutnym must have w salonie jest lampa stojąca, obowiązkowo z tekstylnym abażurem z frędzlami. W aranżacjach wnętrz w stylu retro dopuszczalne są tylko sprzęty wolno stojące.

Trafione wybory dotyczą wszystkich elementów, które nawiązują do przeszłości i na pierwszy rzut oka kojarzą się z minionymi latami. Jedyne, czego nie wolno pominąć w urządzaniu mieszkania w stylu retro, to umiar.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!