Design mieszkania w stylu PRL

Ostatnio panuje trend na klasyczne meble z okresu PRL. Nic dziwnego, większość z nich zachwyca swoją niebanalną formą i funkcjonalnością – mowa tu oczywiście o klasycznych, ponadczasowych projektach mebli takich autorów jak Józef Chierowski czy Teresa Kruszewska. Kto by nie chciał w swoim mieszkaniu mebli, które przypomną mu dzieciństwo? Taką nostalgię lubimy!

Meble z okresu PRL – czy to dobry pomysł?

Wszystko zależy od Twojej koncepcji na wystrój mieszkania. Jeżeli kredens, fotel czy stół z tego okresu zachwieje Twój dotychczasowy design, lepiej z nich zrezygnować. Wówczas można pokusić się o wykorzystanie lżejszych akcentów, takich jak lampy, gazetownik, wazony i wiele innych dodatków, które podkreślą charakter Twojego pokoju. Niezwykłą popularnością cieszą się fotele i krzesła. Prawdziwą perłą jest model fotelu 366 Józefa Chierowskiego, który po renowacji na aukcjach osiąga oszałamiające ceny – nawet do 800-900 zł.

Moda wraca, dlaczego tak się dzieje?

Dzisiejsze pokolenie trzydziestolatków, które pamięta mieszkania dziadków, coraz chętniej urządza mieszkania w tym stylu. To, co ich rodzice i dziadkowie uważali za zbędny artefakt minionego systemu, dziś przez wiele osób jest uważane za perły designu. Zaletą tych mebli jest to, że poprzez swoją lekką, geometryczną formę, idealnie pasują do mniejszych pomieszczeń. Wiąże się to z tym, iż projektowane były na potrzeby mieszkań w blokach. Również dlatego są one tak popularne wśród młodych ludzi, gdyż idealnie nadają się do umeblowania ich pierwszych czterech kątów. Warto wiedzieć, iż najlepsze projekty mebli pochodzą z lat 50. i 60. minionego wieku. Wówczas tworzono z solidnych materiałów, a samo wzornictwo było unikatowe i ponadczasowe.

Gdzie znaleźć unikatowe meble z PRL-u?

Oczywiście u babci na strychu albo w piwnicy. Często przeszukiwane w tym celu są osiedlowe śmietniki, gdzie znaleźć można wiele skarbów. Wystarczą odpowiednie chęci, trochę wiedzy o polskim wzornictwie lat 50. i 60. Meble takie najczęściej wymagają odpowiedniej renowacji – wszystko zależy od stanu, w jakim się znajdują. Jeżeli nie masz na to czasu, w Polsce powstało już wiele specjalistycznych sklepów, które sprzedają odrestaurowane meble. Jeżeli posiadasz małe mieszkanie i lubisz oryginalny wystrój, to takie wzornictwo jest właśnie dla Ciebie. Przypomnij sobie o mieszkaniu rodziców i dziadków, i zastanów się co z ich pokoju, jest dla Ciebie wspomnieniem dzieciństwa.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!