Czym kierować się wybierając działkę budowlaną?

Zakup działki budowlanej to równie poważna sprawa jak zakup gotowego domu. Oprócz analizy wielu czynników potrzebna jest pewnego rodzaju intuicja, która bywa nieuchwytna. Dzisiaj podpowiemy czym kierować się wybierając działkę pod wymarzone miejsce do życia. Zapraszamy do lektury!

Jak wiele miejsca?

To kluczowe pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Lepiej mieć już wcześniej przygotowany projekt domu. Powinniśmy zostawić sobie trochę przestrzeni na ogródek, choćby mały. Kolejną ważną kwestią jest kształt działki. Lepiej wybrać parcelę o kształcie zbliżonym do prostokąta, ułatwi nam to organizację i aranżacje przestrzeni.

Komunikacja

Niestety w pełni uzbrojona działka to nie wszystko. Należy mieć na uwadze także inne kwestie, takie jak odległość od głównej drogi i środków komunikacji miejskiej. Może się bowiem okazać, że kiedy zepsuje nam się samochód, zostaniemy bez możliwości dojechania do pracy lub sklepu.

Plany inwestycyjne

Podczas wyboru działki powinniśmy też nieco wybiec w przyszłość. Jeśli w pobliżu naszej działki ktoś planuje postawić dyskotekę, albo głośno pracującą fabrykę, lokalizacja przestanie być atutem.

Co znajduje się na działce?

Powinniśmy być świadomi, co aktualnie znajduje się na interesującej nas działce. Jeśli rosną tam drzewa, upewnijmy się, czy możemy je usunąć, czy np. są chronione prawem, wpisane na listę pomników przyrody.

Kwestie prawne

Sprawdźmy, czy na naszej działce na pewno da się postawić dom jednorodzinny. Tego typu informacje są dostępne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Warto dodać, że jeśli nasza działka nie jest objęta wspomnianym planem, na decyzję o wydanie warunków zabudowy można czekać nawet pół roku. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli w otoczeniu działki nie ma żadnych innych domów, służących za punkt odniesienia.

Chociaż kupno działki jest sporym wyzwaniem, na rynku istnieje wiele ofert, które z pewnością spełnią wszystkie Twoje wymagania. Zajrzyj na nasze działki na sprzedaż.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!