Pleśń w mieszkaniu

pleśń w mieszkaniu

Pleśnią nazywamy potocznie grzyby strzępkowe. Są to szeroko rozpowszechnione organizmy. Występują w glebie czy wodzie, zdarza się również, że pojawiają się w mieszkaniach. Oczywiście nie są mile widzianym gościem – nawet pomimo swego naturalnego pochodzenia. Zawierają bowiem toksyny, które nieraz prowadzą do zatrucia i poważnych chorób (wątroby, układu oddechowego), ich zarodniki znajdują się też w powietrzu, wówczas wywołują alergie. 

Należy się więc pozbyć pleśni, która pojawi się na ścianie mieszkania (a także innego obiektu). Przeważnie używa się do tego chemicznych substancji w rodzaju wybielaczy czy powszechnie stosowanego boraksu. Niemniej można je śmiało zastąpić zdecydowanie naturalniejszymi zamiennikami. Jakie z nich polecamy?

Naturalne sposoby na pleśń w mieszkaniu

Pleśń pojawia się w wilgotnych i źle wentylowanych pomieszczeniach. Gdy para wodna się skrapla i osiada na ścianie, stanowi idealną pożywkę dla niej oraz innych grzybów. Należy się jej pozbyć, jak tylko ją zauważymy, by nie mieć z nią dłuższego kontaktu. Dobrze użyć do tego środków zdrowych dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wiele z nich już pewnie znajduje się w naszych mieszkaniach. A należą do nich…

Biały ocet

Biały ocet ma szerokie zastosowanie w kuchni. Oczywiście dodajemy go do galaret oraz innych przysmaków, ale spełnia także zupełnie odmienne funkcje. Między innymi pomaga on usunąć nękającą nas pleśń. Można go wymieszać z wodą (żeby nie miał tak intensywnego zapachu) albo po prostu rozpylić prosto z butelki na zaatakowaną przez grzyby strzępkowe powierzchnię. Następnie trzeba odczekać chwilę, by zetrzeć intruza przy pomocy szczotki. Uważa się, że ocet niszczy około 81% pleśni, wirusów i bakterii.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne znane są ze swoich odkażających i antybakteryjnych właściwości. W walce z pleśnią pomocny może być olejek z drzewa herbacianego, a także olejek cytrusowy. Ten drugi jest bezzapachowy. Jak go użyć? Otóż dwadzieścia kropli ekstraktu mieszamy z dwiema szklankami wody. Miksturą spryskujemy pleśń i jej nie spłukujemy.

Soda oczyszczona

Ze swojego szerokiego zastosowania w gospodarstwie domowym znana jest soda oczyszczona. Okazuje się, że jednym z nich jest usuwanie pleśni. Ten naturalny środek dezynfekujący bardzo dobrze sobie z nią radzi. Należy go rozpuścić w wodzie, a następnie otrzymaną mieszanką spryskać powierzchnię dotkniętą pleśnią. Na koniec szorujemy ją i wycieramy wilgotną szmatką.