Dlaczego hortensja więdnie w domu?

Trzymanie kwiatów w domu przynosi nam wiele korzyści. Nawet drobne rośliny ożywiają pomieszczenia, stanowiąc ich prawdziwą ozdobę. Dodatkowo dostarczają nam tlenu. W ich otoczeniu oddycha nam się po prostu lżej. Niektóre z nich wymagają większej troskliwości, inne mniej. Mają także rozmaite upodobania.

Zdarza się, że zaczynają więdnąć. Dotyczy to popularnej hortensji. Z czego to wynika?

Najlepsze warunki dla hortensji

Wśród kwiatów domowych dużą popularnością cieszy się hortensja. Hodowcy wiedzą, co zrobić, by kolor ich kwiecia przybrał pożądane barwy. Duże znaczenia ma tutaj gleba, z której wyrasta krzew, a konkretnie – jej kwasowość.

Kwiat kwitnie latem, zwykle trwa to od 4 do 8 tygodni. Wtedy płatki tworzą piękne kuliste kompozycje. Jednak nie zawsze mamy przyjemność tego doczekać. Hortensja zwykle nie sprawia wielu kłopotów, nie jest specjalnie kapryśną rośliną. Niemniej trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach, aby w porze kwitnienia móc się napawać widokiem cudownej rośliny.

Uniknąć stresu wodnego

Narzekamy czasem na stres, który utrudnia nam sen. Ale doświadczają go również rośliny. Może być powodem, dla którego liście i kwiaty więdną. Zaburzone wtedy zostają jej procesy życiowe. Aby temu przeciwdziałać, trzeba zadbać, by korzenie hortensji pobierały wystarczającą ilość wody. Nie jest jej ani za mało, ani za dużo. Duże liście tego krzewu potrzebują jej, by móc się prawidłowo rozwijać. Gleba w tym przypadku powinna być głęboko uprawiona, próchnicza.

Nasłonecznienie

Hortensja preferuje nieco przyciemnione miejsca. Ale potrzebuje promieni słonecznych, które nie padają na nią bezpośrednio. Wówczas kwiat może ulec poparzeniom. Łagodny półcień wydaje się tu optymalnym rozwiązaniem.

Temperatura

Uważa się, że najkorzystniejsza temperatura dla hortensji doniczkowej to około 20 st. C. Przy czym na noc wskazana jest nieco niższa ciepłota. Ważne też, by unikać przeciągów, gdyż krzew źle je znosi. Dlatego zaleca się trzymać go z dala od drzwi oraz kaloryferów.

Naturalny proces przekwitania

Hortensja kwitnie latem, między czerwcem a sierpniem. Kwiatostan rośliny utrzymuje się do jesieni. Naturalną koleją rzeczy kwiat przekwita. Wraz z nadejściem mrozów, obrywamy jego liście, cały czas pilnując, by miał zapewnioną dostateczną wilgotność gleby.