Gdzie ustawić lodówkę?

gdzie lodówka w kuchni

Pytanie może wydać się dziwne. Przecież nie ustawimy lodówki w pokoju gościnnym czy sypialni. Wiadomo, że w kuchni! Tak, to prawda, nie chcemy tu szerzyć innych, rewolucyjnych rozwiązań. Chodzi jednak o to,  w którym konkretnie miejscu kuchni powinna się znajdować. Nie każdy zadaje sobie to pytanie, niektórzy myślą, że jest to kwestia mało istotna. Tymczasem jest zupełnie inaczej.

Ergonomia w kuchni

Ergonomia to dość popularne słowo. Można odnieść wrażenie, że aktualnie z większą uwagą podchodzi się do zasad ergonomii. Zacznijmy od początku. W skrócie chodzi o to, by przystosować miejsce, w którym pracujemy do naszych możliwości, głównie fizycznych czy anatomicznych. Ergonomia wiąże się również z ekonomią czasu. Kiedy wykonujemy coś sprawniej, robimy to również szybciej.

W naszym mieszkaniu najbardziej ergonomicznym pomieszczeniem oczywiście powinna być kuchnia. Kiedy to podliczono, okazało się, że przez rok spędzamy w niej okrągły miesiąc. Dużo czasu, niewątpliwie. Dlatego ważne jest, by wykonywane w kuchni czynności nie sprawiały nam kłopotów i nie odbijały się nieprzyjemnie na naszym zdrowiu czy samopoczuciu.

Istotne tu jest rozmieszczenie kluczowych sprzętów i mebli. A do takich na pewno zalicza się lodówka.

Lodówka blisko wejścia

Powinniśmy ją ulokować najbliżej wejścia. Dobrze, kiedy stoi 10 cm od ścian. A jeśli ma kratki wentylacyjne – niech nic ich nie zasłania. Wtedy się nie zepsuje i działa efektywnie. Rzecz jasna, każdy produkt ma instrukcję z konkretnymi zaleceniami producenta.

Ale zasada jest taka, by ustawić ją jak najdalej od źródeł ciepła. Dotyczy to głównie tego najbardziej istotnego, czyli piekarnika, ale choćby także i promieni słonecznych. Co chyba nie dziwi – lodówki “lubią” chłód.

Jeśli są nagrzewane, muszą wtedy pobrać dodatkową energię, by zbilansować ciepłotę i się schłodzić.

Ważne jest także to, by sprzęt kuchenny ustawić zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych podczas przyrządzania posiłków. Zgodnie z tym chłodziarka (inna, sympatyczna nazwa dla lodówki) powinna znajdować się na początku tego cyklu. To do niej w pierwszej kolejności sięgamy, gdy potrzebujemy produktów spożywczych. Niedaleko niech znajduje się szafka z produktami, które nie wymagają chłodzenia, następnie blat kuchenny, a na kuchence kończąc.

 

Mamy nadzieję, że kilka powyższych porad sprawi, że przebywanie w kuchni stanie się znacznie przyjemniejsze niż było do tej pory.