Idealny pośrednik w obrocie nieruchomościami

30 marca, ustanowiony osiem lat temu „Dniem Pośrednika”, to idealna okazja, by porozmawiać o tym trudnym i wymagającym zawodzie. Zanim jednak przejdziemy do omówienia cech charakteru i umiejętności, którymi powinien odznaczać się idealny pośrednik, zatrzymajmy się na chwilę na samym święcie.

Największa w historii transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości

30 marca 1867 roku doszło do bezprecedensowej sprzedaży największego kawałka gruntu w historii ー Alaski. Stronami umowy była Rosja oraz Stany Zjednoczone. Za zaledwie 7,2 miliona dolarów sprzedano obszar o powierzchni 1,6 mln km2. Porozumienie nie zostałoby podpisane, gdyby nie Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski (nota bene brat cioteczny Fryderyka Chopina), który brał udział w rokowaniach po stronie amerykańskiej jako negocjator/pośrednik. Charakter tej transakcji stał się symbolem dobrego interesu, jakim niewątpliwie było dla Ameryki nabycie tak cennej ziemi. Wystarczy wspomnieć, że już kilka lat później na terenach, które Rosjanom wydały się bezwartościowe, odkryto złoto.

Święto to okazja do skorzystania z porady

Stowarzyszenie Polskich Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, z okazji Dnia Pośrednika, oferuje konsultacje dla każdego, kogo interesuje zawiły i wymagający świat nieruchomości.

Pośrednik idealny

Zawód pośrednika zaczyna cieszyć się szacunkiem i uznaniem ze strony społeczeństwa. W związku z tym, że dokonują oni transakcji o bardzo dużej wartości, powszechnie uważani są za „elitę sprzedawców”. By znaleźć się w ich gronie, trzeba zainwestować sporo czasu w nabycie interdyscyplinarnej wiedzy o nieruchomościach oraz rynku nieruchomości.

Zakres wiedzy

Idealny pośrednik biegle posługuje się kodeksem cywilnym i rodzinnym, zna ustawy o planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym. Posiada szeroką wiedzę ekonomiczną i finansową, nie są mu też obce kwestie związane z ochroną danych osobowych.

Kompetencje miękkie

Pośrednik to powiernik dużych pieniędzy, nierzadko oszczędności całego życia. W związku z tym szczególnie ważne są jego umiejętności społeczne takie jak komunikatywność, asertywność, cierpliwość, umiejętność słuchania, czy empatia. Z drugiej strony, idealny pośrednik powinien być stanowczy i skoncentrowany na osiąganiu celów oraz przede wszystkim cierpliwy i dyskretny.

Osiągnięcia techniki

W XXI wieku nieodzowna jest umiejętność korzystania z szeroko pojętej technologii. Strona internetowa to za mało. Potrzebne są nowoczesne systemy optymalizujące i automatyzujące procesy przedsiębiorstwa. Coraz istotniejsze znaczenie ma analityka internetowa, która pozwala zebrać cenne dane o użytkownikach internetu – potencjalnych klientach zainteresowanych nieruchomościami. Idealny pośrednik nie boi się nowości i dociera do swoich klientów za pomocą różnych kanałów komunikacji.

Jak widać z powyższej listy, pośrednik w obrocie nieruchomościami łączy w sobie wiele cech i umiejętności, na które pracuje się wiele lat. Niezbędny jest elastyczny, otwarty umysł, pozwalający działać w każdych okolicznościach. Mówi się, że dobry pośrednik udowadnia swą wartość w czasach kryzysu, gdy nie sprzyja mu koniunktura. Jeśli działa efektywnie niezależnie od warunków rynku, świadczy to o jego wysokich kompetencjach. Wszystkim pośrednikom życzymy z okazji Dnia Pośrednika wielu pomyślnych transakcji i jeszcze więcej zadowolonych klientów.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!