Jak oduczyć psa sikania w domu?

Szczenię, podobnie jak ludzkie dziecko, wymaga naszej opieki i troski. Dopiero się uczy, jak powinno postępować, dlatego powinniśmy mu również okazać cierpliwość. Wśród licznych potrzeb pieska jedną z kluczowych jest załatwianie potrzeb fizjologicznych. Wymaga czasu oraz treningu czystości, aby opróżniać pęcherz poza domem. Głównie od nas, ich opiekunów, zależy, jak sprawnie przebiegnie ów proces, osiągając wreszcie zamierzony cel.

Naturalne potrzeby szczenięcia

Zacznijmy od tego, że maleńki piesek, zatem szczenię 4-5 miesięczne, często musi zaspokajać potrzeby natury fizjologicznej. Szczególnie jest to zauważalne w odniesieniu do małych psich ras, jak choćby chihuahua, które ze względów na niewielkie rozmiary szybciej trawią, co skutkuje rzecz jasna częstszym wypróżnianiem się. 

Poza tym szczenię zwykło oddawać mocz w kilku określonych okolicznościach. Psinka realizuje nakazy chwili tuż po posiłku i po drzemce. Dodatkowo warto wspomnieć, że także wzmożona zabawa sprzyja opróżnianiu szczenięcego pęcherza. Dlatego powinniśmy wzmóc czujność, kiedy szczenię jak szalone dokazuje np. podczas wizyty naszych przyjaciół.

Psie sygnały

Przebywając często z młodziutkim pieskiem poznajemy jego przyzwyczajenia oraz uczymy się, jak interpretować sygnały, które od niego otrzymujemy. To działa także w drugą stronę – szczenię oswaja się z nami i próbuje odcyfrować wydawane przez nas komunikaty.

Wykorzystajmy ten czas i w sposób łagodny pokażmy, jakie zachowania naszego pupila są mile widziane.

Zwykle, gdy piesek chce oddać mocz, wcześniej nam to komunikuje. Na przykład przerywa daną czynność i chodzi w kółko. To znak, że szuka zakątka stosownego do tego, aby opróżnić w nim pęcherz. Oto odpowiednia chwila, by wyjść z psinką na dwór.

Przede wszystkim wymagana jest od nas cierpliwość. W sposób stanowczy, ale zarazem pozbawiony agresji, dawajmy szczenięciu znać, jak powinien zachowywać czystość. W przypadku, kiedy nie jesteśmy z niego w pełni zadowoleni – nie karzmy go. Stosujmy za to system nagród. Nagradzajmy pupila wraz z każdym jego postępem, który zmierza ku sikaniu poza domem.

Każdy pies jest inny

Wiadomo, że między szczeniętami zachodzi wiele podobieństw i prawidłowości w funkcjonowaniu ich organizmów. Niemniej pamiętajmy i o tym, aby zbytnio nie generalizować. Wszak każdy młodziutki piesek ma swoje indywidualne potrzeby oraz upodobania. Poznajmy je i wykorzystajmy wiedzę w trakcie treningu.