Mieszkanie dla singla

Termin “singiel” jeszcze nie tak dawno temu kojarzyliśmy raczej z muzyką i płytą zawierającą jeden lub kilka utworów promujących nadchodzący album. Pasjonaci sportu, zwłaszcza tenisa, utożsamiali zwrot z grą pojedynczą. Obecnie słowo popularnie używane jest w odniesieniu do osób, które żyją w pojedynkę. I właśnie do nich kierujemy poniższy tekst, w którym poruszamy problem wyboru mieszkania dla singla.

MdM w przypadku singli

Najpierw przyjrzyjmy się programowi Mieszkanie dla Młodych. W potocznym mniemaniu obejmuje on małżeństwa lub rodziny z dziećmi. Tymczasem także ludzie popularnie zwani singlami mogą z niego skorzystać. Zasadniczo dofinansowanie w ich przypadku jest podobne do tego, z jakim liczą się pary bezdzietne. Singiel również będzie partycypantem projektu, ułatwiającego mu kupno swojego pierwszego gniazdka, lecz powinien się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Pierwszym z nich jest metraż, i tak mieszkanie nie może liczyć więcej niż 75 m2. Jeśli chodzi o dofinansowanie do wkładu własnego, to sięga ono 10%. 

Problem może pojawić się przy próbie zaciągnięcia kredytu hipotetycznego. Tutaj, wiadomo, rozkłada się on jedynie na jedną osobę, z czym teoretycznie wiąże się większe ryzyko. Warto tu też nadmienić, że  przy niższych dochodach wkład własny będzie opiewał na większą sumę.

W przypadku, gdy jedyny kredytobiorca traci pracę lub z innego powodu wpada w kłopoty finansowe, spłacenie kredytu stanie przed znakiem zapytania. Dlatego też kredytodawcy patrzą nieco podejrzliwie na ludzi prowadzących jednoosobowe gospodarstwo.

Kryteria doboru mieszkania

Zacznijmy od tego, że wielu doradców związanych z rynkiem nieruchomości zaleca singlom, aby – jeżeli mają taką możliwość (głównie finansową) – decydowali się raczej na nieco większe niż mniejsze mieszkanie. Wówczas inwestycja będzie bardziej perspektywiczna. Poza tym w bliższej bądź dalszej przyszłości singiel może przestać być człowiekiem żyjącym w pojedynkę. 

Godzi się dodać, że trochę większe mieszkanie to większy komfort dla domownika. Jeśli pracuje on zdalnie z domu, wówczas jest to nieoceniona zaleta. Inaczej rzecz się przedstawia, gdy singiel stołuje się na mieście, zatem większość dnia spędza poza domem, wracając do niego dopiero wieczorem lub na noc. Wtedy może mu wystarczyć kawalerka o minimalnej powierzchni 25 m2, służącą zasadniczo jedynie jako sypialnia.

Kolejną istotną sprawą jest lokalizacja nieruchomości. Jeżeli znajduje się ona w atrakcyjnym miejscu (np. centrum prężnego miasta), wówczas wiąże się to z wieloma zaletami. Łatwiej nam będzie dojechać do pracy lub na spotkanie towarzyskie, a obiekty świadczące rozmaite usługi mamy pod ręką. A jeśli zdecydujemy się zmienić mieszkanie, nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą obecnego po nader atrakcyjniej cenie. Minusem jest, rzecz jasna, odpowiednio wyższa cena dogodnie zlokalizowanego mieszkania.