Jak urządzić piwnicę w bloku?

warsztat w piwnicy

Zdecydowana większość osób łączy piwnicę jedynie z mało przydatnym składzikiem, do którego upycha się niepotrzebne nikomu rzeczy, których żal wyrzucić oraz słoiki z przetworami. Tymczasem, takie myślenie jest szkodliwe i pozbawia nas możliwości, jakie otwiera przed nami piwnica w bloku. Sprawdźmy, kilka pomysłów, które sprawią, że pomieszczenie stanie się funkcjonalne i odpowiednio wykorzystywane.

Zabezpieczenie

Większość z mieszkańców bloku rezygnuje z chęci przystosowania piwnicy do rangi pomieszczenia odpowiednio wykorzystywanego i przydatnego, ze względu na strach przed włamaniem i kradzieżą. Rzeczywiście, piwnica to pomieszczenie, które jest szczególnie narażone na niepowołane działanie osób trzecich. Pierwszym krokiem urządzania piwnicy jest zatem zadbanie o jej zabezpieczenie. Solidne drzwi to podstawa. Nie trzeba od razu kupować drogich produktów. Wystarczy drzwi obić grubą i wytrzymałą blachą, która znacznie zmniejszy możliwość ich sforsowania. Warto także postawić na dobrej jakości hartowaną kłódkę i okrągły skobel, który utrudni możliwość dostania się do niej niepowołanym osobom. Prześwity i luki w ścianach warto wypełnić cementem. W ten sposób zarówno zapewnimy większy stopień prywatności naszego pomieszczenia, jak i bezpieczeństwa.

Przeznaczenie

Piwnica może spełniać wiele przydatnych funkcji. Warto wykorzystać ją jako składzik przetworów, przechowalnię ubrań a także uporządkowany magazynek i mini warsztat do majsterkowania. Z jednej strony piwnicy warto zamontować półki, na których będziemy przechowywać słoiki z przetworami lub większe narzędzia. Możemy też ustawić pojemną szafę w której będziemy trzymać rzeczy rzadko używane lub ubrania, np. kurtki zimowe w lecie,  na które nie ma już miejsca w mieszkaniu. Z drugiej strony pomieszczenia warto postawić biurko, przy którym będziemy mogli wykonywać drobne prace polegające na majsterkowaniu. Piwnica w bloku idealnie nadaje się do małego warsztatu, którego funkcję zazwyczaj przejmuje kuchnia. Takie czynności jednak jak piłowanie desek czy lutowanie, nie są najlepszymi do tego typu pomieszczenia. Najlepiej postawić na biurko z szufladami, w których zmieścimy najważniejsze narzędzia. Piwnica to miejsce, w którym powinniśmy przechowywać wszystkie narzędzia i akcesoria naprawcze. Idealnie nadadzą się do tego zamontowane półki na ścianach oraz specjalne wieszaki, na których można umieścić np. kolekcję kluczy.

W ten sposób uzyskamy piwnicę funkcjonalną i dobrze zagospodarowaną niewielkimi kosztami. Nie warto, by tak cenne pomieszczenie marnowało się bez celu.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!