Domy z drukarki 3D – zajrzyj w przyszłość

dom z drukarki 3D

Niezwykła technika drukowania przestrzennego, czyli 3D została opracowana w latach osiemdziesiątych przez Charlesa Hulla. Opatentowano ją w 1986 roku.

Od momentu stworzenia pierwszego urządzenia minęło już ponad trzydzieści lat, a przez ten czas drukarki 3D stały się bardzo pomocnymi urządzeniami.

Drukarki 3D – nowoczesne projekty

W obecnych urządzeniach do druku przestrzennego zastosowane zostały nowoczesne systemy – dzięki wielu rozwiązaniom technologicznym, urządzenia zmniejszyły rozmiary i stały się dostępne dla przeciętnego konsumenta.
Materiałem, z którego tworzony jest element to zazwyczaj tworzywo sztuczne, chociaż istnieją drukarki pracujące w takim materiale jak czekolada, metal, guma lub żywica czy też inne tworzywa.

Drukarki 3D znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystywane są w medycynie – do tworzenia między innymi endoprotez i protez, w przemyśle muzycznym do drukowania instrumentów muzycznych lub części do nich czy w przemyśle spożywczym – do produkcji oryginalnych wyrobów czekoladowych.

Budownictwo przyszłości – domy z drukarki 3D

W ostatnich latach została opracowana mobilna drukarka 3D produkująca gotowe elementy budowlane, a nawet całe domy. Pierwszy dom stworzony za pomocą druku 3D powstał około dwóch lat temu w Chinach. Materiałem który posłużył do produkcji ścian był wysokowydajny beton.
Drukarka 3D służąca do produkcji domów wszystkie prace wykonuje na miejscu budowy. Dzięki mobilności można ją dowolnie ustawić i zaprogramować. Wszystkie ściany i powierzchnie pionowe drukarka drukuje na bieżąco, natomiast dach i podłogi tworzone są osobno i montowane przez robotników.

Dostrzegalna oszczędność nowoczesnego budownictwa w 3D

Nowoczesna technologia druku 3D stworzona na potrzeby budownictwa mieszkaniowego niesie za sobą duże oszczędności. Obliczono, że wyprodukowanie jednego metra kwadratowego domu wynosi zaledwie 900 złotych. Stawka określana jest na podstawie kształtu budynku – im prostsza bryła tym oszczędności będą się zwiększać. Drugą istotną sprawą jest ogromna oszczędność czasu budowania domu – metodą tradycyjną może trwać kilka lat, a za pomocą drukarki 3D czas budowy skraca się do kilku dni.

Drukowanie 3D to innowacyjna technologia na miarę XXI wieku. Za pomocą drukarek można tworzyć nawet najbardziej skomplikowane kształty, a wykonany przedmiot jest dokładnym odwzorowaniem oryginału.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!