Jak wietrzyć mieszkanie latem

Jak wietrzyć mieszkanie latem

Mieszkanie wymaga całorocznego wietrzenia. Zimą, zwłaszcza przy minusowych temperaturach wystarczy dosłownie na moment otworzyć okno, aby przewietrzyć pomieszczenie, chyba że akurat na zewnątrz grasuje smog, o co ostatnio nietrudno.

Inaczej to się przedstawia latem, kiedy temperatury rosną zdecydowanie powyżej 20 stopni Celsjusza. Wtedy wykonanie tej czynności nie jest tak prostym zadaniem. Trzeba wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.

Zdrowe powietrze w mieszkaniu

Nadrzędną sprawą jest utrzymanie w mieszkaniu zdrowego powietrza. Kiedy bowiem jest zanieczyszczone, wtedy możemy mieć wiele problemów zdrowotnych. Od mniej poważnych – po bardziej, w tym nawet ciężkie choroby. Szczególnie kluczowe jest to w przypadku pokojów w których sypiamy, więc najczęściej sypialni. Chodzi o to, aby podczas nocnego odpoczynku zregenerować siły i w pełni sił przystąpić do nowo narodzonego dnia. Jeśli noc spędzimy w dusznym pokoju, to z powodu niedotlenienia mogą nam potem towarzyszyć bóle głowy, uczucie niewyspania i ogólnie nienajlepsze samopoczucie.

Ukuto nawet jednostkę chorobową, która dotyka ludzi przebywających w pomieszczeniach z powietrzem o niskiej jakości. To Zespół Chorych Budynków (z ang. Sick Building Syndrome). Objawy są przeróżne. Często występuje wysuszenie skóry, podrażnienie błon śluzowych, przygnębienie.

Kiedy wietrzyć mieszkanie latem

Latem warto wprowadzić do mieszkania jak najwięcej rześkiego i chłodnego powietrza. Jak już wspomnieliśmy, nie jest to takie proste jak choćby podczas chłodniejszych miesięcy. Jednak nawet w czerwcu, lipcu czy sierpniu są pory dnia, które przynoszą orzeźwienie. To oczywiście poranek, wieczór i noc. Wówczas słońce spuszcza z tonu, zachodzi za horyzont, by pojawić się na drugiej półkuli. Wykorzystajmy ten czas. Otwórzmy okna na noc i nie zamykajmy, aż na dobre nie rozpocznie się dzień. Jeśli upały nie są bardzo uciążliwe, zostawmy uchylone lufciki po stronie północnej. W te okna słońce świeci krócej niż od południowej części mieszkania, która z reguły jest najbardziej i najdłużej nagrzana.

Dodatkowo możemy wspomóc się otwarciem okien przeciwległych, wówczas powietrze zaczyna się żywiej poruszać. Przy czym unikajmy tego w czasie wietrznych dni, żeby uniknąć przeciągów i ewentualnego przeziębienia.