Jaką rolę w mieszkaniu pełni kolor

Kolor w mieszkaniu

Kiedy już kupimy wymarzone mieszkanie czy dom, zabieramy się za jego urządzanie i aranżację wnętrz. Zanim wstawimy meble i dodatki, wypada się zdecydować na kolory ścian naszych pomieszczeń.

Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia indywidualnych preferencji.

Moc zaklęta w kolorach

Kolory i barwy oddziałują na naszą podświadomość, wywołują poczucie spokoju lub pobudzenia. Wiedza na temat kolorów pozwoli nam tak urządzić pomieszczenia, abyśmy się w nich czuli jak najlepiej.

Oto kilka wskazówek na temat wyboru kolorów oraz ich oddziaływania:

1. Czerwony – aktywność, działanie, adrenalina

Kolor pełen energii. Pobudza do działania, stymuluje aktywność. Sprawdzi się tam, gdzie chcemy wprowadzić trochę życia. Nie jest odpowiedni do sypialni. Przy czym, jeśli przebywamy tam głównie po zmroku przy sztucznym i przygaszonym świetle, barwa ta stworzy eleganckie wrażenie.

Podwyższa poziom adrenaliny, pobudza system krążenia i tempo bicia serca.

2. Zielony – relaks, spokój, harmonia

Przypisuje mu się uspokajające i relaksujące właściwości. Z tego powodu nadaje się do większości pomieszczeń. W kuchni wprowadzi trochę chłodu, w pokojach i salonach pomalowanych na zielono zapanuje spokój i harmonia.

Zieleń działa kojąco i łagodzi obyczaje.

3. Niebieski – obniżenie ciśnienia

Podobnie jak zieleń, jasnoniebieski kolor pomaga uspokoić nerwy i wprowadza atmosferę spokoju. Niemniej ciemne odcienie niebieskiego mogą powodować uczucie przygnębienia.

Barwa niebieska obniża ciśnienie i spowalnia tempo oddychania. 

4. Żółty – radość, słońce… zdenerwowanie

Bardzo dobry wybór do kuchni, łazienki czy pokojów dziennych. Kojarzy się z radością i słońcem. Pobudzający do życia. Należy jednak mądrze dobrać miejsca, które chcemy pomalować na zielono. Nie jest to dobry kolor dla dziecięcej sypialni. W niektórych przypadkach żółty potrafi wyprowadzić lokatorów z równowagi i pobudzać nerwowo.

5. Fiolet – kreatywność

Fioletowy kolor podobnie jak niebieski działa uspokajająco, jednak w nadmiarze nie powoduje poczucia przygnębienia. Nada się idealnie do domowego biura i pracowni, ponieważ wpływa pozytywnie na kreatywność.

6. Pomarańczowy – ekscytacja

Kolor związany z pobudzeniem i ekscytacją. Idealnie sprawdzi się np. w domowej siłowni, czy miejscu w którym pracujemy. Z tego powodu nie jest to najlepszy wybór do sypialni, czy do pokoju w którym planujemy się relaksować i odpoczywać po pracy.

7. Kolory podstawowe: biały, czarny, szary

Są to uniwersalne barwy. Można je łączyć z bardziej intensywnymi kolorami, aby świadomie tworzyć w pomieszczeniach odpowiedni nastrój i atmosferę.

Jak widać, wybór koloru w pokojach jest nieco bardziej złożony. Lecz jeśli dobrze i świadomie dobierzemy barwy ścian i dodatków, będziemy mogli poczuć się naprawdę komfortowo w swoim nowym mieszkaniu czy domu.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!