Luksusowe nieruchomości w Polsce

Co decyduje o tym, że nieruchomość zostaje uznana za luksusową? O tym w dzisiejszym blogu.

Polska coraz częściej staje się kierunkiem odwiedzanym przez bogatych obcokrajowców. Doceniają oni nie tylko naszą kulturę, ale również piękne środowisko i „kompaktowość” naszego kraju. Wraz z częstszymi wycieczkami zagranicznych gości oraz rozwojem gospodarczym kraju, pojawia się ogromny kapitał do ulokowania w nieruchomościach. Inwestorzy – w związku z rosnącym zapotrzebowaniem – coraz częściej decydują się na budowę ekskluzywnych budynków, które mogą wpisać się w upodobania obcokrajowców i zamożnych rodaków. Jak wygląda ten rynek w Polsce? Przekonajmy się.

Luksusowe nieruchomości w Polsce – gdzie je znajdziemy?

W zeszłym roku polski rynek nieruchomości doczekał się swojego pierwszego raportu na temat luksusowych nieruchomości. Zawarte w nim było 5 największych polskich aglomeracji. Wśród nich znalazły się: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Trójmiasto. Specjaliści jednak spotkali się z niemałymi trudnościami w kategoryzowaniu tego, co mogli zawrzeć w raporcie. Było to spowodowane faktem, że tylko w niektórych miastach znajdziemy drapacze chmur z pięknymi penthousami. W innych większością luksusowych nieruchomości będą np. na nowo zaadaptowane kamienice. Nieruchomościami luksusowymi jakie możemy spotkać w Polsce są zatem:

  • ekskluzywne apartamenty,
  • domy w mieście,
  • historyczne nieruchomości i kamienice,
  • oraz second home, czyli domy, które kupowane są pod inwestycje.

Kryteria luksusowych nieruchomości

Kryterium światowym dla luksusowych nieruchomości jest ich wysoka cena. Zazwyczaj wynosi ona około miliona lokalnej waluty. W Polsce apartamenty w takich cenach spotkamy głównie w Warszawie. W innych polskich miastach koszt lokalu luksusowego zazwyczaj nie będzie przekraczał tej sumy. Na ostateczną wartość nieruchomości będzie miała wpływ również jej lokalizacja, standard wykończenie, a także… bliskość zieleni miejskiej.

W Polsce rynek nieruchomości luksusowych nie jest tak rozwinięty jak w innych krajach ze względu na to, że wiele lokali trafia w ręce nowych nabywców jeszcze przed ogłoszeniem ich sprzedaży. Stanowią one niewielki ułamek całego polskiego rynku nieruchomości, jednak nieustannie ich przybywa.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!