Kwiaty kwitnące przez całe lato

kwiaty kwitnące przez całe lato

Kwiaty mają wiele walorów i to nie tylko te dziko rosnące, lecz również okazy hodowane i pielęgnowane w ogrodach czy na balkonach. Cenimy je z wielu powodów. Oczywiście lubimy, kiedy roztaczają przyjemne aromaty. Swoją drogą nie tylko nas przywabiają, ale ciągną do nich przede wszystkim liczne owady. Żywią się nektarem i pyłkiem roślinnym, a co dają w zamian? Dzięki ich odwiedzinom niektóre rośliny mają szansę się rozmnożyć. Mowa, oczywiście, o kwiatach owadopylnych.

Długo można by jeszcze rozprawiać na ten temat oraz w związku z pokrewnymi zagadnieniami. Niemniej trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że najbardziej u kwiatów podoba nam się to, że gdy kwitną, darzą nas niespotykanym wprost urokiem.

Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato

Poszukajmy więc wśród hodowlanych kwiatów tych, które kwitną przez całe lato (a w niektórych przypadkach nawet i nieco dłużej), oczywiście weźmiemy pod uwagę gatunki, którymi stosunkowo łatwo się opiekować, zatem niewielkim nakładem czasu, i nie będąc bardzo doświadczonym hodowcą kwiatów, można cieszyć się wonnym i kolorowym balkonem. W ten sposób nie tylko milej się nam będzie na nim przebywało i z dumą podejmiemy w naszych progach gości, ale i inne istoty – pożyteczne owady – trochę na tym skorzystają. W końcu też pełniej odczujemy, że trwa letnia pora.

Hibiskus

Hibiskus kwitnie niemal przez całe lato, bo w czerwcu jeszcze nie obnosi się urodą swoich płatków. Zaczyna to robić w lipcu i cieszy nas widokiem swoich kwiatów do października, czyli mniej więcej do czasu pierwszych przymrozków. Wprawdzie jeden kwiat kwieci się raptem przez dwa dni, ale nic nie szkodzi, bo roślina ta ma tak bujny kwiatostan, że przez długi czas nas nim darzy. Kwiaty rozmaicie się kształtują, co uzależnione jest od odmiany danej rośliny. Na uwagę zasługuje chociażby odmiana chińska, która czaruje nie tylko kwiatostanem, lecz również błyszczącym listowiem. Zauważmy, że hibiskus chwali sobie wysoką wilgotność powietrza, stąd też należy często i regularnie zraszać go wodą. Ponadto dobrze pamiętać, że lubi ziemię próchniczą, przepuszczalną i obfitą w składniki odżywcze.

Malwa

Blisko spokrewniona z hibiskusem jest bliższa nam geograficznie malwa. Nie pochodzi bowiem z Azji czy Afryki, ale z basenu Morza Śródziemnego. Opisywał ją już w starożytności Hipokrates. Roślina należy do tej samej rodziny – ślazowatych – co bardziej południowy krewniak, nazywana jest zresztą także prawoślazem. Ważne jest to, że w Polsce malwy są dwuletnie. Wynika z tego, że w pierwszym kroku rozwijają rozetę liści, a dopiero w drugim obsypują się kwieciem. Malwa jest przede wszystkim trzymana w ogrodach, gdzie prężnie rozwija się na nasłonecznionych ścianach. Dobrze pamiętać, że nie lubi ani zbyt suchej, ani nazbyt wilgotnej gleby.

Petunia

Ciepłe i słoneczne stanowiska, szczególnie te z rozproszonym światłem upodobała sobie krewniaczka tytoniu, czyli petunia. Odznacza się pięknymi kielichowymi, delikatnymi kwiatami. Nieraz widać na nich odcinające się ciemniejszą barwą żyłki. Kwiaty, zależnie od prezentowanej odmiany, karmią nasze oczy barwą: żółtą, różową, fioletową itd. Ma to miejsce już pod koniec wiosny. Jako że kwiat wrażliwy jest na niską temperaturę, przekwita wraz z pierwszymi przymrozkami, więc w okolicach października.