Ogrzewanie podłogowe, czy to dobry wybór?

Ocieplanie podłogowe

Sezon grzewczy możemy oficjalnie uznać za otwarty. Ustawienie właściwej temperatury w domu czy mieszkaniu to ważny czynnik wpływający na nasze samopoczucie. Również i względy ekonomiczne mają tu duże znaczenie. Nic dziwnego, że szukamy optymalnej sposobu na to, by w naszych domach było ciepło i przytulnie.

Ostatnio zyskuje na popularności ogrzewanie podłogowe. Świadczy o tym choćby liczba zapytań w wyszukiwarce internetowej.

Postanowiliśmy więc przybliżyć nieco ten temat.

Kiedy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy w ogóle możemy zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Właściwie należy to zaplanować już podczas kreślenia projektu naszego nowego domu, czyli zanim przystąpimy do pierwszych prac budowlanych. W innym wypadku montaż będzie trudniejszy, w związku z tym kosztowniejszy. W niektórych przypadkach wręcz zupełnie nieopłacalny.

Jeśli chcemy sobie zaoszczędzić czasu, kłopotów i pieniędzy zdecydujmy się na ogrzewanie podłogowe już na samym początku. Przyporządkujemy prace temu, by rury mogły znaleźć się w warstwie podkładu podłogowego. Nie będziemy mieć problemów z wysokością podłóg. Zostaniemy więc zwolnieni z konieczności ich wyrównywania do poziomu ogrzewanych powierzchni.

Warianty ogrzewania podłogowego

Najbardziej popularne są dwie techniki, czyli ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne. Statystyki wskazują na to, że inwestorzy zdecydowanie częściej wybierają pierwszą opcję. Z czego to wynika? Montaż w każdym razie jest droższy i znacznie trudniejszy, w związku z tym ryzyko wystąpienia błędu wzrasta. Kable czy maty grzejne są tańsze niż elementy używane do działania instalacji wodnych. Ale to tylko pierwsza strona medalu, musi być i druga.

Otóż to – eksploatacja systemu wodnego jest tańsza niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. Zatem poniesione koszty stosunkowo szybko się zwracają. Zwłaszcza w przypadku dłuższych zim ma to niebagatelne znaczenie.

Ogrzewanie podłogowe kontra ogrzewanie tradycyjne

Jako że ciepło idzie od dołu (od podłogi), mamy ciepłe stopy, a nasze głowy się nie przegrzewają. Ogrzewanie pionowe, jak się twierdzi, jest optymalne dla naszego organizmu. Temperatura naszego ciała utrzymuje się na odpowiednim poziomie, nie marzniemy i się nie przegrzewamy. Rzadziej chorujemy i czujemy się lepiej. Warto wspomnieć, że i alergicy powinni być zadowoleni, bo kurz przestaje krążyć i nie przypala się na kaloryferach.

Lecz trzeba też zauważyć, że co najmniej w dwóch przypadkach ogrzewanie podłogowe nie zdaje egzaminu. Nie warto decydować się na tego rodzaju instalację, gdy z pomieszczeń korzystamy okresowo. Omawiana technologia ma to do siebie, że ogrzewa pokoje powoli, nawet do kilku godzin, w podobnym też czasie temperatura się obniża.

Ogrzewanie podłogowe jest więc ciekawą propozycją. Przy czym najlepiej się sprawdza jako uzupełnienie dla tradycyjnych rozwiązań.