Stół wielkanocny

stół wielkanocny

Niektórzy twierdzą, że potrawy wielkanocne nie tylko są smakowite, lecz również same w sobie stanowią ozdobę stołu. Wiele w tym prawdy. Lecz wychodzimy z założenia, że na pewno nie zaszkodzi zadbać o dodatkowe dekoracje. Dzięki nim spotkanie stanie się uroczystsze, a dania – apetyczniejsze. Poza tym odświętnie przygotowany stół nada świętu należytą mu rangę.

Dekoracja stołu wielkanocnego

Wielkanoc ustępuje Bożemu Narodzeniu pod względem popularności. Wokół tego drugiego czynimy znacznie więcej przygotowań i siłą rzeczy również szumu. Niemniej jest ona najważniejszym świętem w kalendarzach liturgicznych zarówno chrześcijaństwa zachodniego, jak i wschodniego. Upamiętnia bowiem kluczowe dla tej religii wydarzenie, jakim było Zmartwychwstanie. Szczególnie ci głęboko wierzący rodacy obchodzą uroczyście Wielkanoc, przy czym największą wagę przykładają do jej duchowego wymiaru. Pozostali bardziej skupiają się na innych aspektach tych świątecznych dni. Stanowi je na przykład aranżacja wielkanocnego stołu.

Zwykle pokrywamy go obrusem. Bardzo odświętnie prezentują się obrusy koronkowe z wzorami kwiatowymi bądź geometrycznymi. Wielkanoc to święta nieprzypadkowo kojarzące się z wiosną. Zatem tutaj obrusy z florystycznymi deseniami byłyby na miejscu; klasycznym rozwiązaniem są te białe czy wręcz śnieżyste. Choć równie elegancko jawią się zielone (skojarzenie z przebudzaniem się Przyrody ze snu zimowego) oraz żółte (słońce w końcu coraz hojniej śle do nas swe promienie). Ciekawą propozycję stanowią także modele z gipiurą, w których to ażurowa jest część znajdująca się na krańcach obrusu. Nieco bardziej praktyczne nakrycie stołu stanowią ceraty. Nie pierze się ich bowiem – co jest dużą zaletą wtedy, gdy przy stole zasiadają małe dzieci – a czyści szybko i sprawnie gąbką z płynem. Także i one występują w świątecznych odsłonach. 

Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć kolorowych jajek oraz puszystych kurczaczków lub zajączków. Jajka mogą być prawdziwie, ugotowane i ubarwione, a następnie na przykład umieszczone w gniazdkach stworzonych z patyczków. Z kolei zwierzątka pojawiają się na stole pod postacią rozmaitych ozdób. Mogą to być figurki czy wydruki na serwetkach. Mile widziany jest także cukrowy baranek wielkanocny z czerwoną chorągwią.

Wielkanoc, o czym już wspomnieliśmy, to czas, kiedy kwitną pierwsze kwiaty. Dobrze więc, by i one znalazły się na naszych stołach. Włożymy je do ozdobnych wazonów lub innych, nieraz bardzo pomysłowo przygotowanych naczyń.

Wraz z wykorzystaniem kilku porad, mamy nadzieję, same święta, a także serwowane podczas uroczystego śniadania rarytasy znajdą godną oprawę.