Jaskółki na balkonie

jaskółka na balkonie

Nasze siedziby odwiedzają rozmaite stworzenia. W pokojach lubią przebywać muchy i pająki. Jeżeli na balkonie trzymamy kwiaty, wtedy pojawiają się stworzenia zbierające nektar bądź żywiące się nim. Jest to także miejsce, w którym swoje gniazdka wiją czy też raczej lepią jaskółki. Niektórzy nie są zadowoleni z tego faktu. Niemniej zdecydowanie lepiej jest podejść do tego z zupełnie innym nastawieniem. I pozwolić tym pięknym stworzeniom mieszkać przez jakiś czas po sąsiedzku.

Jaskółki: gniazdo na balkonie

W Polsce swoje lęgi odbywają trzy gatunki jaskółek. Najmniej znane są najskromniejsze brzegówki. Jako jedyne nie budują one gniazd ani na budynkach, ani też w nich, lecz wykopują pazurkami norki w urwiskach ziemnych, skarpach, przy rzekach itp. Z kolei największe, dymówki, lubią wiejskie klimaty i konstruują gniazda wewnątrz budynków. Przy czym nas obecnie interesuje trzeci gatunek – oknówka. Ma krótszy od dymówki ogon, z wyraźnie mniejszym wcięciem. Poza tym charakteryzują się białym brzuchem i podgardlem i plamą o takiej samej barwie na podogoniu. Z wierzchu czaruje nas czarnymi, ciemnoniebieskimi opalizującymi kolorami. Lata sprawnie, choć nie dorównuje lotniczymi umiejętnościami zwinniejszej dymówce, a zwłaszcza znacznie dalej spokrewnionemu jerzykowi. Jaskółka ta w dużej mierze uzależniona jest od naszych domów. Większość gnieździ się na ich fasadach, nad oknami czy na balkonach. Tylko sporadycznie odbywają lęgi na skałach. 

Jaskółki zimują w ciepłych krajach. Przylatują do nas w połowie kwietnia. Między majem a lipcem zwykle wyprowadzają lęgi (dwa w ciągu roku). Choć nieraz młode opuszczają gniazda dopiero we wrześniu.

Po wybraniu miejsce na gniazdo zaczynają zbierać materiał na siedliska lęgowe. Gniazdo przybierają kształt jakby ćwierci kuli przymocowanej do ściany czy sufitu. Ptak buduje je z gliny wymieszanej ze śliną. Podczas budów mogą nieco zabrudzić wybrane przez siebie miejsce, a także w trakcie sprawowania opieki nad młodymi. Gdy więc rzeczywiście tak bardzo nam zależy na tym, by balkon lśnił czystością, umieśćmy dla tych ptaków półkę lęgową. 

Ich obecność powinna równoważyć te drobne niedogodności. Słyszymy miły szczebiot jaskółek, obserwujemy przez okno, jak tworzą gniazdo, widząc, jakie są pracowite. Potem oglądamy je podczas karmienia przychówku, a następnie nauki latania. Wspomnijmy i o tym, że jaskółki żywią się wyłącznie owadami, w tym komarami i muchami, czyli pełnią swoistą straż na naszych balkonach, nie pozwalając naprzykrzającym się insektom przedostać dalej, do pokojów.

Jaskółka oknówka nie jest wprawdzie zagrożona wyginięciem, jest powszechnie występującym u nas ptakiem – niemniej znajduje się pod ścisłą ochroną. Niszczenie jej gniazd lub utrudnianie w wydaniu na świat młodych oraz ich karmieniu jest niezgodne z prawem!