Budki dla wróbli

budki dla wróbli

Być może większość z nas nie potrafi odróżnić sikor: bogatki od modraszki. Natomiast prawie każdy jest w stanie opisać, jak wygląda wróbel. W końcu ptak ten żyje tuż obok nas. Nie znajdziemy go w odludnych miejscach, gdyż jest to gatunek synantropijny, czyli taki, który przystosował się do środowiska silnie przekształconego przez działalność człowieka. Ma to dla niego dobre i złe strony. Wprawdzie wciąż jest pospolitym ptakiem, niemniej jego liczebność każdego roku spada. Stąd też warto dołożyć coś od siebie, by wesprzeć tego zagrożonego wyginięciem ptaka. Poza dokarmianiem w okresie zimowym ziarnami warto również zainstalować dla niego w pobliżu swego domu budkę lęgową.

Wróbel na dobre wpisał się w polski krajobraz. Można by odnieść wrażenie, że towarzyszy nam od zawsze. Tymczasem wcale tak nie jest, bo wywodzi się z Bliskiego Wschodu (m.in. Palestyny) i przywędrował wraz z rozwojem rolnictwa do coraz odleglejszych miejsc, w połowie XIX wieku zasiedlił większość świata. Nie narzekał na brak pożywienia, żywił się ziarnem, którym karmiono zwierzęta gospodarcze. Dziś tego pokarmu nie ma już tak dużo. Poza tym zaczyna mu brakować miejsc, w których mógłby się osiedlać – z pewnością nie sprzyjają mu popularne w ostatnich latach termoizolacje budynków.

Budka lęgowa dla wróbli: wymiary

Byłoby przykro, gdyby któregoś dnia zabrakło jego nieznużonego ćwierkotu. Towarzyszy nam przez cały rok, także w bardzo chłodne i nieprzyjemne dni. Co możemy zrobić? Na przykład przygotować im budkę lęgową. Bez problemu znajdziemy w Internecie taką o odpowiednich rozmiarach. Wróble preferują budki typu A. Jeśli chcemy, aby zamiast nich nie zajęły ich szpaki – których liczebność nie jest zagrożona – to pamiętajmy, by otwór wlotowy miał średnicę 33 milimetrów. W budce tej, jeżeli zawiesimy ją na przydomowym drzewie, mogą zamieszkać także inne drobne ptaki śpiewające, na przykład sikory. Kiedy zaś przytwierdzamy owe domki do ściany naszego domu (2-4 metry nad ziemią) – z otworem skierowanym na północ lub południowy wschód – wtedy z dużym prawdopodobieństwem, to właśnie wróble w nim zagoszczą. Budka powinna być skierowana lekko do dołu, by do otworu nie napadał deszcz. Dobrze zamontować budkę przed sezonem lęgowym, czyli jeszcze w marcu. Kiedy skończy się lato, wtedy drewniana konstrukcja wciąż będzie użyteczna. Wróbel znajdzie w niej schronienie w trakcie chłodniejszych miesięcy – wówczas budka lęgowa staje się miejscem zimowania.

Na koniec wspomnijmy o zaletach bliskiej obecności ptaków. Oczywiście utrzymujemy poprzez nie kontakt  z naturą, co ma działanie odprężające. Poza tym dodajmy, że w chwili gdy wróbel wychowuje młode, poluje na wiele insektów – w tym na te uciążliwe dla nas: muchy, komary – bowiem pisklęta wróbla w odróżnieniu od dorosłych, żywiących się ziarnami, jedzą wyłącznie bogate w białko owady.