Zabawy dla dzieci w domu

Drzewa tracą liście, które spadając na ziemię tworzą kolorowe kobierce. Jesień ma wiele uroku, ale nie da się ukryć, że na dworze robi się też zimniej, a dnia regularnie ubywa. Zmieniamy więc nieco  przyzwyczajenia, skracając spacery i spędzając więcej czasu w domu. Dotyczy to również naszych pociech, które zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni chętniej bawią się w domu. Zwykle mają dużo pomysłów i same wymyślają sobie ciekawe gry, lecz zdarza się i tak, że zadają nam pytanie: “w co się bawić?”.

Służymy pomocą.

Zabawy dla dzieci w domu – gry planszowe

Latem większość czasu smyki dokazują poza domem, do którego przychodzą tylko na chwilkę by coś przegryźć, a później położyć się do łóżka. Inaczej to wygląda jesienią i zimą. Owszem dla dziecka każda pora roku czy nawet pogoda jest dobra, żeby poszaleć na dworze. Jednak okazuje się, że również w domu można dać się pochłonąć zabawie. Wiele jej dostarczają gry planszowe. 

Bogata historia gier planszowych

Powiedzieć, że są popularne od lat, to powiedzieć niewiele. W istocie pierwsze powstały w bardzo zamierzchłych czasach, Jedną ze starszych jest backgammon, który ewoluował przez stulecia, aby przybrać dobrze znaną nam formę. Przy grze przypominającej dzisiejszego backgammona chętnie spędzali czas starożytni Persowie, a było to ponad 3000 lat przed naszą erą – a gra nazywała się “Senet”. Podobne plansze tworzono również w dawnym Egipcie oraz Chinach.

Współczesna rozgrywka łączy w sobie elementy strategii oraz losowości, co dostarcza dużo emocji i satysfakcji nieco starszym dzieciom oraz dorosłym.

Dziś możemy o dużej różnorodności produktów na rynku gier planszowych. Wyróżniamy wśród nich między innymi gry strategiczne, logiczne czy nawet edukacyjne. Owszem, okazuje się, że proces uczenia się może mieć także niezwykle przyjemny przebieg. Nie zapominajmy jeszcze o grach zręcznościowych, które doskonalą psychomotoryczne umiejętności naszych milusińskich. 

Gry dla każdego

Zauważmy przy tym, że popularne planszówki przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców czy dziadków. To świetna okazja, aby zacieśnić więzy wśród domowników. Natomiast elementy losowości stwarzają zabawne sytuacje, podczas których wszyscy się śmieją. Zdecydowanie lepiej usiąść całą rodziną przy Chińczyku czy Monopoly niż oglądać programy w telewizji.

Zalety rywalizacji

Graniu w planszówki towarzyszy nieodłączny element rywalizacji. Warto wspomnieć, że jest to zdrowa rywalizacja, która potrzebna jest w różnych sytuacjach życiowych, mobilizując do działania. Dziecko – ale i dorosły – uczy się nie tylko tego, jak z godnością zwyciężać, ale i tego, jak ponosić porażki i wyciągać z nich konstruktywne wnioski.

Gry planszowe to tylko jedna z propozycji na długie jesienne i zimowe wieczory. Niemniej warto się nad nią zastanowić.