Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

co zamiast klimatyzacji w mieszkaniu

O zaletach lata i ciepłych dni nie trzeba się rozpisywać. Są jednak także wady, które potrafią nam skutecznie przysłonić liczne przyjemności. Upalne dni nieraz dają nam się we znaki, zwłaszcza kiedy utrzymują się przez cały tydzień lub nawet kilka. Jak sobie z tym radzić, czy są jakieś alternatywne rozwiązania wobec klimatyzacji?

Klimatyzacja nie do każdego mieszkania

Nie zawsze mamy taką możliwość, aby wyposażyć mieszkanie w klimatyzator. To z reguły dość kosztowne przedsięwzięcie,  wymagające nie zawsze prostej instalacji. Poza tym nie każdemu dobrze służy przebywanie przez dłuższy czas w klimatyzowanym pomieszczeniu.Na szczęście jest kilka innych rozwiązań, które przyniosą nam ulgę w przegrzanych mieszkaniach.

Wentylator

Do stosunkowo niedrogich alternatyw zaliczają się dobrze nam znane wentylatory. Jak się okazuje, wśród nich mamy wiele bardzo różnych modeli. Do przeszłości należą czasy, kiedy mogliśmy wybierać jedynie pomiędzy dużymi, hałaśliwymi i mało produktywnymi zestawami. Obecnie znajdziemy także małe, wygodne w przenoszeniu wentylatory. Istnieją również typy bezpłatkowe, na przykład w formie kształtnej kolumny. Nie musimy się więc obawiać, że nowy nabytek zatarasuje nam pokój. Poza tym, zależnie od potrzeb oraz możliwości, przymocujemy go do podłogi, sufitu, a nawet biurka – i tutaj przydatny będzie wentylator na usb. Podmuchy wiatru, które generują, przynoszą szybko wytchnienie. Przy czym trzeba uważać, bo zbyt długie przebywanie w bliskości wentylatora może narazić nas na przeziębienie czy ból głowy.

Cyrkulator

Na pierwszy rzut oka, cyrkulator wygląda jak klasyczny wentylator, o czym zwłaszcza świadczą śmigła i obudowa. Ale już przy pierwszym zetknięciu, rozpoznajemy, że jest masywniejszy oraz wykonany z solidniejszego materiału. Również działa na odmiennych zasadach. Nie wywołuje zimnych podmuchów, które nie zawsze sprawiają nam przyjemność, ale wprawia powietrze w ruch. Dzięki temu jego temperatura się wyrównuje i równomiernie rozprowadza nawet po bardziej przestronnych pomieszczeniach. Śmiało skorzystamy z niego zimą, przez co zwiększymy efektywność ogrzewania.

Na nieco innych zasadach działa klimator. To z reguły mobilne oraz niezbyt kosztowne urządzenie (od 200 do 500 złotych), które jest wyposażone we wkłady z wodą. I to one absorbują ciepło. W tym przypadku warto pamiętać o zasadzie, że im cieplej w pomieszczeniu, tym skuteczniej działa klimator.