Dekoracja wigilijnego stołu

Dokładamy wszelkich starań, aby święta Bożego Narodzenia spędzić w miłej atmosferze. Nie osiągniemy tego bez pogody ducha i serdecznego stosunku do ludzi, szczególnie tych nam najbliższych. Inne rzeczy są wprawdzie nieco mniej istotne – niemniej wciąż pozostają ważne. Odnosi się to na przykład do udekorowania wigilijnego stołu – to w końcu przy nim spędzamy najmilsze chwile tego czasu. Gdy wygospodarujemy na to kilka chwil – efekt powinien być nader zadowalający.

Aranżacja stołu wigilijnego

Zauważmy, że stół spełnia nie tylko bardzo praktyczne funkcje, gdyż ma także znaczenie symboliczne. Mówiąc o zasiadaniu przy wspólnym stole nie mamy wszakże na myśli wyłącznie czynności fizycznej. Chodzi tutaj bardziej o tworzenie płaszczyzny wzajemnego zrozumienia. Stąd też powinna być tak, że przy świątecznym stole w niepamięć odchodzą dawne animozje. Przestrzeń wokół stołu stanowi strefę zażyłości. Podkreślamy to, dekorując go, przez co moment stwarza się jeszcze bardziej podniosły i uroczysty. 

W święta Bożego Narodzenia, a szczególnie chwilę przed nimi, w Wigilię, stół, przy którym gromadzą się bliscy stanowi centralny punkt domu. Na nim ogniskuje się więc uwaga gospodarza, który troszczy się o to, by niczego gościom nie brakowało. Niebagatelną rolę odgrywają w tym potrawy (niekoniecznie 12, jak nakazuje tradycja… może ich być przecież więcej). Także i one, nawiasem mówiąc, mają symboliczną wymowę. Jeszcze dla naszych babć i dziadków była ona oczywista. Dziś nieco o niej zapominamy – a niektóre zwyczaje związane z wigilijnym pokarmem mają bardzo stary rodowód, również i przedchrześcijański.

Dania same w sobie stanowią ozdobę. Jednak dość prędko znikają – wtedy to na stole pozostają różnorodne dekoracje. A te wcale nie muszą być wymyślne. Wręcz przeciwnie – w cenie jest bowiem prostota. Przyjemną atmosferę wzbogacić dodatkowym aromatem mogą świece zapachowe, które roztaczają woń przypraw korzennych – choćby cynamonu czy goździków. Na czerwonym czy zielonym bieżniku dobrze będą się także prezentowały dary natury, czyli gałązki w wazonikach, sosnowe szyszki czy także laski cynamonu. Warto też pamiętać o drewnianych elementach, mogą to być na przykład podstawki pod szklanki, które potęgują przytulną atmosferę. Stół wigilijny ożywią też owoce – ładnie zaprezentują się na przykład pomarańcze czy też jeszcze bardziej egzotyczny owoc granatu, co też może być nawiązaniem do bliskowschodnich korzeni obchodzonego święta.