Dom w zabudowie bliźniaczej – plusy i minusy

dom w zabudowie bliźniaczej

Rozważając wyprowadzkę z dotychczasowego domu czy mieszkania, mamy kilka opcji do wyboru: albo kupić gotowy dom lub mieszkanie, albo postawić obiekt od zera. Coraz więcej jednak powstaje osiedli z domami w zabudowie bliźniaczej. Jest to w pewnym sensie opcja pośrednia pomiędzy własnym domem a mieszkaniem.

O tym, z której możliwości skorzystamy w największym stopniu decyduje zasobność portfela. Domy w zabudowie bliźniaczej są tutaj atrakcyjną alternatywą dla domu jednorodzinnego.

Oto kilka argumentów “za i przeciw”, które warto rozważyć planując zakup takiego domu.

Plusy domu w zabudowie bliźniaczej

Domy w zabudowie bliźniaczej są tańsze od domów jednorodzinnych. W niektórych przypadkach taki dom będzie również tańszy niż mieszkanie w centrum miasta.

Często do dyspozycji mamy własny ogród. To istotne dla każdego, kto chciałby mieć swoją własną przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Szczególnie rodziny z dziećmi docenią dodatkową przestrzeń.

W odróżnieniu od mieszkania w bloku czy domu w zabudowie szeregowej mamy w najbliższym otoczeniu… tylko jednego sąsiada. Dla osób ceniących spokój może to być ważny argument „za”.

Bliźniaki z racji tego, że dzielą ze sobą jedną ścianę są ekonomiczniejsze w ogrzewaniu.

Oszczędności wynikają również z tego, że przyłącze mediów wykonuje się wspólnie dla dwóch domów.

Za plus można też uznać fakt, że taka zabudowa sprawdzi się na węższych działkach.

Duża ilość projektów

Bliźniaki nie muszą być symetryczne. Wiele biur architektonicznych czy deweloperów proponuje domy przylegające do siebie, które jednak nie są swoim lustrzanym odbiciem.

Oprócz tego mamy do wyboru projekty w różnych przedziałach cenowych, co ułatwi wybór takiej opcji, która będzie się mieściła w naszym budżecie przeznaczonym na zakup domu.

Minusy rozwiązania

To co wymieniono jako plus – czyli sąsiedztwo jednej rodziny – może dla niektórych być jednak minusem. Dużo zależy od indywidualnych preferencji nabywców. Warto to mieć na uwadze rozważając tego typu dom i sprawdzić na przykład układ pomieszczeń. Najlepiej jeśli sypialnie usytuowana są po stronach zewnętrznych.

 

Podsumowując, dom w zabudowie bliźniaczej to ciekawa i atrakcyjna alternatywa dla mieszkań na dużych osiedlach czy w centrum miasta. Wybór taki obniża koszty inwestycji, przez co propozycja jest nader atrakcyjna.