Jak oświetlić mieszkanie na święta?

oświetlone mieszkanie na święta

Oświetlenie mieszkania i domu na święta to doskonały sposób, aby stworzyć we własnym otoczeniu odpowiedni klimat i wyczarować niezwykłą atmosferę. Bożonarodzeniowe oświetlenie może przybierać różne formy. Dawniej funkcję magicznej oprawy spełniały przede wszystkim ozdoby choinkowe, jednak obecnie efektowne źródła światła zamieścić można praktycznie wszędzie – zarówno wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz domu.

Źródła światła wewnątrz

Odpowiedni nastrój wnętrz są w stanie zapewnić zarówno tradycyjne świeczki, jak i lampiony. Poza świątecznym drzewkiem, oświetlić można również okna, schody czy okna. Warto rozmieścić źródła światła na komodzie, parapecie czy stole. Dużą popularnością cieszą się lampki LED, które można np. umieścić w szklanych naczyniach. W połączeniu z rozwiązaniami bardziej tradycyjnymi, są one w stanie stworzyć wyjątkową aurę w każdym wnętrzu. Nastrój zbudować można także za pomocą świec zapachowych, wprowadzających do pomieszczeń aromat cynamonu, jabłek czy piernika.

Oświetlenie zewnętrzne

Zewnętrze dekoracje świąteczne w dużym stopniu dotyczą także oświetlenia. Mogą one posłużyć do podświetlenia elewacji domu, wejścia, stopni schodów, podjazdu, ścieżek ogrodowych czy bramy garażowej i wjazdowej. Także mieszkanie w bloku lub kamienicy udekorować można poprzez odpowiednie zaakcentowanie świetlne okien i balkonu. Warto odpowiednio dopasować barwy światła do estetyki i kolorystyki otoczenia. Cieplejsze kolory sprawdzają się w przypadku roślin całorocznych i elementów murowanych, podczas gdy zimniejsze barwy idealnie uzupełniają drzewa iglaste oraz jasne materiały elewacyjne.

Estetyka i energooszczędność

Przy zarządzaniu dekoracjami świątecznymi warto zachować umiar, aby nie wywołać przesytu i chaosu spowodowanego nadmiarem światła w pomieszczeniach i na zewnątrz. Najlepiej wybrać tylko kilka elementów, na których zainstalowane zostanie oświetlenie. Warto też wybierać rozwiązania oparte na energooszczędnych źródłach światła, np. technologii LED, halogenach czy świetlówkach.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!