Panele słoneczne do domu – czy warto?

panele słoneczne - oszczędność

Coraz więcej inwestorów poszukujących oszczędności patrzy bardziej przychylnym okiem na kwestie tzw. wolnej energii i tym samym również paneli słonecznych. Czy jednak warto jest podążać za modą i założyć panele? Czy jest to nadal rozwiązanie mało opłacalne?

Dlaczego zakładamy panele słoneczne?

Największą motywacją dla osób zastanawiających się nad montażem paneli słonecznych jest oczywiście perspektywa rokrocznie generowanych oszczędności w opłatach za energię. Instalacja solarów – mimo, że kosztowna – prowadzi nas do generowania mniejszych (lub zerowych) opłat za pobór energii. Dodatkowym atutem energii solarnej – który to przemawia bardziej do ekologów – jest fakt, że źródłem prądu dla naszego domu będzie energia odnawialna, a zatem taka, która jest przyjazna środowisku naturalnemu.

Teoria jednak teorią, a jak przedstawiają się fakty? Czy rzeczywiście inwestycja w solary nam się opłaci

Czy to się opłaca?

Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, jakie możliwości w kwestii czerpania energii słonecznej daje nam lokalizacja naszej nieruchomości. Dużo od niej zależy. Nie zawsze bowiem będzie opłacało się jej założenie właśnie z tego powodu. Jeśli w naszym miejscu zamieszkania chmury w przeważającą część roku zasłaniają całe niebo, to koszt inwestycji solarnej może zwracać się nam latami (o ile w ogóle się nam zwróci). Na kwestie opłacalności założenia paneli słonecznych ma również wpływ nie tylko klimat i szerokość geograficzna, ale ustawienie domu – np. czy znajduje się na skarpie, czy otaczają go drzewa, czy też dach znajduje się od strony południowej, czy północnej.

Kolejną rzeczą, jaką musimy wziąć po uwagę przy podejmowaniu decyzji o sensowności instalacji solarów jest fakt, w jakiej wysokości są nasze comiesięczne rachunki za energię i o ile mogą zostać pomniejszone po zamontowaniu paneli słonecznych. Warto tutaj pamiętać, że na ostateczny wynik tych rachunków wpłyną nie tylko dane statystyczne dotyczące pogody, ale również te, które obejmują poziom zaawansowania urządzeń, na jakie się zdecydujemy.

Według uśrednionych danych założenie paneli słonecznych zwróci się nam po 8-9 latach. Trwałość zamontowanych urządzeń określa się na około 15 lat. Lepsze kolektory i panele cechują się znacznie dłuższą żywotnością. Czy warto instalować panele? Naszym zdaniem tak, a liczby mówią same za siebie.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!