Jakie kwiaty do mieszkania – sztuczne czy prawdziwe?

kwiaty w domu

Kwiaty pięknie ozdabiają mieszkanie. Sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i ciepłe. Obecnie powraca moda na kwiaty sztuczne. Ale czy do dekoracji mieszkania nie lepiej wykorzystać żywych kwiatów? A może sztuczne mają więcej zalet?

Walory sztucznych roślin

Obecnie w sklepach florystycznych znajdziemy mnóstwo sztucznych kwiatów. Wiele z nich wygląda jak naturalne – mają giętką łodygę i delikatne płatki. Można kupić sztuczne kwiaty doniczkowe, cięte, a nawet całe krzewy. Ich dużym plusem jest to, że nie wymagają podlewania czy nawożenia. Mogą być ozdobą w pomieszczeniach, gdzie żywe kwiaty nie mogłyby stać, np. w łazience. Również jeżeli posiadamy małe dzieci lub zwierzęta, to żywe rośliny mogą być niebezpieczne (a niektóre nawet trujące). Mając sztuczne kwiaty nie ma obawy, że dziecko, czy kot je zje. Te rośliny „kwitną” cały sezon. Wykonuje się je z trwałych materiałów, dzięki temu nie bledną i nie żółkną. Można kupić bardzo egzotyczne kwiaty sztuczne. Ich prawdziwe odpowiedniki nie mogłyby kwitnąć w naszym klimacie.

Można je ustawić w każdym pomieszczeniu, nawet ciemnym i wilgotnym. Będą także całoroczną ozdobą balkonów, nie trzeba ich ściągać, gdy pojawi się pierwszy przymrozek.

Zalety prawdziwych kwiatów

Prawdziwe kwiaty nadal są jednak zdecydowanie popularniejsze od sztucznych. Pełnią one również rolę zdrowotną. Redukują dwutlenek węgla i zwiększają objętość tlenu w pomieszczeniu. Dużym plusem jest też ich zapach. Nie brudzą się jak te sztuczne i cieszą oko swą naturalnością . Pielęgnacja naturalnych kwiatów przyniesie nam relaks i odprężenie.

Niełatwy wybór

Sztuczne i prawdziwe rośliny mają zarówno zalety i wady. Obecnie coraz popularniejsze stają się kwiaty sztuczne. Nie trzeba poświęcać im tyle czasu co pielęgnując naturalne rośliny. Sztuczne kwiaty sprawdzą się nie tylko w mieszkaniu, ale także w sklepach, hotelach i biurach. Wyglądają one równie pięknie co te naturalne. Ich minusem jest jednak to, że nie pachną, nie produkują tlenu i nie pochłaniają dwutlenku węgla.

Zawsze można pójść na kompromis, ozdabiając swój dom zarówno naturalnymi jak i sztucznymi kwiatami.