Jak będzie wyglądało wnętrze Twojego mieszkania… zanim je urządzisz

Projektowanie swojego mieszkania

Bardzo często, kiedy przeglądamy katalogi architektoniczne czy oferty deweloperów, możemy obejrzeć pięknie zaaranżowane wnętrza, które… dopiero są w budowie. Architekci i projektanci wnętrz posiłkują się w takich sytuacjach programami do ich wizualizacji, które pozwalają w niesamowicie realistyczny sposób pokazać, jak będzie wyglądał efekt końcowy prac. My też możemy sami stworzyć taką – nieco uproszczoną – wizualizację!

SketchUp – program dla profesjonalistów i amatorów

Specjaliści wykorzystują drogie i profesjonalne programy. Jeden z nich to popularny SketchUp, z którego możemy korzystać w wersji on-line, i co najważniejsze: jest darmowy do użytku prywatnego. Możemy dzięki temu stworzyć plan aranżacji przestrzeni naszego mieszkania. Czy będzie to nowe mieszkanie, czy planujemy remont i nowe wyposażenie – wszystko możemy wcześniej dokładnie zaplanować na komputerze. 

Dostępny program jest intuicyjny i bardzo łatwy w obsłudze. Znajdziemy go pod adresem www.sketchup.com. Należy wybrać wersję Free. Jest ona dostępna przez przeglądarkę internetową. To wszystko co nam potrzeba, aby zacząć urządzać nasze wirtualne mieszkanie.

Jeśli potrzebujemy pomocy w Internecie, możemy skorzystać z licznych poradników na temat programu i przeróżnych jego funkcji. Najlepiej poszukać na YouTube, ponieważ będziemy mogli dokładnie prześledzić, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać pożądany efekt.

Projektuj w 3D

W prosty sposób możemy narysować rzut pomieszczeń, aby następnie „podnieść” ściany, przez co uzyskamy efekt 3D. Jeśli dodamy okna i drzwi otrzymamy idealnie odwzorowane pomieszczenie, które następnie zaczniemy urządzać.

Jednym z plusów pakietu SketchUp jest dostęp do biblioteki 3D Warehouse, w której znajdziemy tysiące modeli: od prostych mebli, po kompletne i urządzone wnętrza, czy nawet perfekcyjnie odwzorowane zabytki. Bardzo często możemy z tej biblioteki pobrać i wykorzystać w naszym projekcie model, który na przykład odwzoruje wybraną przez nas kanapę, czy stół.

Jeśli nie znajdziemy modelu, który nam odpowiada, możemy albo samemu go stworzyć (co jest jednak bardzo czasochłonne i wymaga sporej wiedzy) lub przygotować jego uproszczony model uwzględniający wymiary i podstawowy kształt.

Dobierz kolory ścian, meble oraz tapety

Możemy również dowolnie zmieniać kolory modeli i ścian. Dzięki temu zobaczymy, jak zaprezentuje się pomieszczenie w różnych barwach. Tworzone modele są trójwymiarowe, zatem obejrzymy każde pomieszczenie z wielu stron, a nawet odbędziemy wirtualną wycieczkę. Zobaczymy także, jak wybrana tapeta będzie się prezentowała na ścianie.

SketchUp oferuje bardzo dużo opcji i możliwości. Zachęcamy do zapoznania się z tym popularnym programem. Ułatwi to bardzo przygotowanie planu aranżacji. Unikniemy również nieprzyjemnych niespodzianek, kiedy okazałoby się na przykład, że łóżko nie zmieści się w sypialni.

Poza tym – jest to naprawdę fajna zabawa dla każdego, kto interesuje się aranżacją wnętrz.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!