Przepis na funkcjonalną kuchnię

Pomysłowo urządzona kuchnia

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Wygoda codziennego korzystania z kuchni będzie w znacznej mierze zależeć od tego, w jaki sposób zaplanujemy położenie jej najważniejszych elementów. Jeśli planujemy urządzenie kuchni – warto zapoznać się z kilkoma dodatkowymi wskazówkami.

Pomysł na dużą kuchnię

Bardzo dużo zależy od układu naszej kuchni i jej rozmiaru. Jeśli jest duża i przestronna, warto zaplanować ją w oparciu o trójkąt. Jest to prosta idea, dzięki której uzyskamy łatwy dostęp do trzech kluczowych elementów w naszej kuchni: kuchenki, lodówki oraz zlewu. Jeśli odpowiednio zaplanujemy ich rozmieszczenie, przyrządzanie posiłków będzie szło sprawnie, oszczędzimy również czas. Warto obok zlewu zaplanować sobie blat roboczy.

Jeśli kuchnia jest odpowiednio duża lub połączona z salonem można również rozważyć wybudowanie wyspy. Możemy na niej umieścić przestrzeń roboczą, kuchenkę i zmywarkę. Lodówka może znajdować się pod ścianą. Również w tym przypadku będziemy poniekąd poruszać się w obrębie trójkąta.

Wyspa również pozwoli nam skupić pracę w jednym miejscu, a np. na blatach szafek pod ścianami możemy ustawić inne rzeczy potrzebne w kuchni.

Kuchnia w blasku

Zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie. Ułatwi Ci to codzienne korzystanie z kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele lamp i systemów oświetleniowych, dzięki którym idealnie dopasujesz je do swojej kuchni.

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia podłoga. Ponieważ w kuchni często zdarza się, że coś się na niej przez przypadek znajdzie, warto wybrać taką nawierzchnię, którą łatwo wyczyścimy, i na której nie zostaną plamy czy odbarwienia.

Porządek i funkcjonalność

Szafki, schowki i szuflady to obowiązkowe wyposażenie kuchni. Odpowiednie ich rozmieszczenie oraz ilość pozwoli zachować w kuchni ład i skład. Niepotrzebne przybory i urządzenia schowamy, przez co nie będą się kurzyć. Można podczas planowania uwzględnić dodatkowe miejsca na – być może przyszłą – zmywarkę, czy pojemniki, które ułatwią sortowanie śmieci.

W zależności od upodobań i zaplanowanego stylu można wiele urządzeń zabudować, aby nie rzucały się w oczy. Uzyskamy dzięki temu harmonijną przestrzeń, z którą nie będą się “kłóciły” dodatkowe sprzęty.

Zlew pod ścianą

Jeśli zlew planujemy pod ścianą należy zadbać o to, aby powierzchnia ściany była przykryta np. kafelkami. Dostępnych jest wiele rozwiązań, ale najważniejsze, aby faktura ta była odporna na wodę. Powierzchnie robocze czy blaty szafek również powinny być wykonane z odpornych materiałów, aby się nie rysowały i były łatwo ścieralne.

O tym, jak wygodnie będzie nam się pracowało w kuchni, decyduje dobre planowanie. Warto też uwzględnić – jak wcześniej wspomniano – możliwe wyposażenie dodatkowe, które mamy zamiar w przyszłości kupić.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!