Zabierz kasztany do domu

Kasztany do dekoracji domu

Każda pora roku ma swój urok. Kiedy kończy się lato, liście drzew zmieniają swoje barwy. Stają się czerwone, żółte, brązowe, kiedy oświetla je słońce mienią się na złoto. Kolejnym przejawem tego czasu są kasztany i żołędzie, które spadają z drzew, ozdabiając chodniki i ścieżki. Dzieci zbierają ich pełne garście, by tworzyć z nich ludziki oraz stworzenia, na przykład zwierzątka.

Także i Ty możesz zabrać ze sobą kasztany i wykorzystać je do urządzania wnętrz.

Zdrowotne działanie kasztanów?

Już od lat spotykamy się z poglądami, że owoce kasztanowców wywierają na nas dobroczynny wpływ. Nawet kilka ich sztuk w kieszeni miałoby poprawić naszą kondycję oraz samopoczucie. Mówi się, że mają silne działanie energetyczne. Wpływają na układ krwionośny poprzez rozszerzanie naczyń. Uśmierzają również bóle reumatyczne.

Zawierają escynę, bardzo cenny składnik chemiczny. Przy czym najwięcej jej mają świeże, niedojrzałe nasiona. Robi się z nich m.in. wyciąg alkoholowy.

Twierdzi się, że kasztany są odpromiennikami i skupiają na sobie całą złą energię z otoczenia. Naukowcy dowiedli, że kasztanowce, by się prawidłowo rozwijać, pobierają pierwiastki promieniotwórcze z gleby. Energię zwracają pod postacią znanych nam dobrze kasztanów.  

Zaleca się, by choć kilka sztuk tych brązowych owoców trzymać w pobliżu wszelkich urządzeń elektronicznych. Połóżmy je więc obok komputera, telewizora czy telefonu komórkowego. Nasi mali sprzymierzeńcy pochłoną niekorzystną dla naszego zdrowia energię.

Przestrzega się jednak przed tym, aby nie przesadzić z ich ilością. Uważa się, że zbyt duże nagromadzenie w pokoju tych owoców może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych.

Kasztany jako element wystroju domu

Kasztany już same w sobie są ładne i dobrze się kojarzą. Ich ciepłe i stonowane ubarwienie wywołuje w nas harmonijne, pogodne myśli. Połóżmy kilka sztuk na stoliku i sięgajmy po nie. Dobrze czasem zająć czymś dłonie – obracanie w palcach kasztanów przyniesie nam spokój i ułatwi koncentrację.

Możemy również umieścić je w różnych naczyniach, nawet dość nietypowych. Istotne tylko, aby były przezroczyste. Jeśli mamy ładną miseczkę, włóżmy do niej owoce kasztanowców.

Inne produkty roślinne

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do oryginalnego wystroju wnętrz inne produkty roślinne, które znajdziemy w miejskim parku czy lesie.. W tym roku mamy prawdziwy urodzaj żołędzi. Jest to w smak wiewiórkom, dzikom czy sójkom. Ale i nam się do czegoś przydadzą. Okleimy nimi zwykłą świecę, a efekt będzie niezmiernie ciekawy.

Albo też stwórzmy piękny jesienny bukiet. Wybierzmy liście o rozmaitych kształtach i kolorach, dodajmy do nich owoce jarzębiny. Reszta, czyli cały zamysł kompozycyjny, należą już do Ciebie i Twojej inwencji.