Jak urządzić piwnicę?

nieruchomości opole Piwnica, wbrew swojej nazwie, już dawno przestała służyć głównie do przechowywania piwa. Dzisiaj wykorzystujemy ją jako miejsce na żywność, pralnie, suszarnie, warsztat, składzik, a nawet siłownię. Dobrze zagospodarowana piwnica to prawdziwy skarb. Dzisiaj krótko na temat jej aranżacji.

Aspekt funkcjonalny

Zanim przejdziemy do właściwej aranżacji, musimy najpierw zdecydować do czego piwnica ma nam służyć. Ciemne i zimne pomieszczenie w sposób naturalny sprzyja przechowywaniu alkoholi, ale jeśli chcielibyśmy mieć w niej ubrania albo zaaranżować domową siłownie, nie obędzie się bez dodatkowej wentylacji.

Prace wstępne

Jeśli zamierzamy często bywać w piwnicy, warto wygładzić i pomalować ściany. Z drugiej strony, pomieszczenie z cegieł ma swój naturalny urok i nie będzie przeszkadzać, jeśli posłuży za piwnicę na wino lub piwo. Następnie należy ustawić kilka półek i, jeśli mamy dość miejsca, również solidny stół, by nadawał się do bardziej technicznych prac. Jeśli planujemy przechowywać w piwnicy rowery, nie zapomnijmy o hakach. Wbrew pozorom to pomieszczenie nie powinno zmieniać się w graciarnie, dlatego warto zadbać, by każdy przedmiot miał swoje miejsce.

Kwestia światła

Piwnice w blokach często borykają się z problemem braku okien. Brak naturalnego światła może być przeszkodą do podejmowania aktywności piwnicznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by użyć doświetlaczy i/lub świetlików tunelowych. Nie zastąpią całkowicie światła dziennego, ale mogą służyć za jego ekwiwalent.

Podział na strefy

Piwnice bywają bardzo różne Niektórzy mają szczęście posiadać kilka piwnicznych pomieszczeń, które mogą z łatwością podzielić wedle funkcji. Inni z kolei dysponują tylko małą piwnicą w bloku. Ci ostatni powinni wydzielić w niej strefy, które ułatwią utrzymanie wszystkiego w należytym porządku. Dobrym pomysłem jest po jednej stronie przechowywać żywność (słoiki etc.), a po drugiej narzędzia. Przechowywanie rzeczy w kartonach mija się z celem, odszukanie czegokolwiek będzie bardzo problematyczne, dlatego zawsze zalecamy montaż półek. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni jest kluczowe w aranżacji piwnicy.

Pamiętajmy, że w piwnicy bardzo ważne jest utrzymanie porządku. Tylko wtedy będzie nam służyć zgodnie z przeznaczeniem, jakie jej wyznaczyliśmy. Ergonomia jest kluczowa!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!