Mieszkanie w stylu orientalnym

styl orientalny

Urządzanie mieszkania to wyzwanie dla wielu ludzi rozpoczynających życie na własny rachunek. Mnogość materiałów wykończeniowych oraz duża ilość poradników na temat urządzania mieszkań nie pomaga w podjęciu właściwej decyzji. Dziś przyjrzymy się mieszkaniom w stylu orientalnym. Jak się okazuje, styl orientalny nie oznacza wyłącznie stylu związanego z daleką Japonią czy Chinami. Mieszkanie w stylu orientalnym może nawiązywać również do stylu tureckiego czy marokańskiego. Jak urządzać takie mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie po indyjsku

Mieszkanie urządzone w stylu dalekich i egzotycznych Indii jest marzeniem wielu ludzi. Ciepłe, barwne wnętrza, gra intensywnych kolorów oraz niespotykane w żadnej innej kulturze zdobienia nadają wnętrzom dużo ciepła. Dzięki temu wnętrza urządzone w stylu indyjskim są bardziej przytulne i przyjemne.

Wykańczając takie wnętrza warto pamiętać o kolorowych dodatkach – na przykład bogato zdobionych dywanach, ozdobnych poduszkach czy wałkach. Najważniejszym kolorem w kulturze Indii jest czerwień – symbol zmysłowości, czystości i radości. Należy pamiętać o tym, by czerwieni było naprawdę dużo.

Mieszkanie w stylu japońskim

Styl japoński kojarzony jest przede wszystkim z minimalizmem oraz bardzo wysoką ergonomią i użytecznością. Wnętrza muszą być zaprojektowane w sposób harmonijny, zgodny z naturą.

Meble powinny mieć geometryczne kształty i być dość niskie. Dość ważna jest również asymetria. Inaczej, niż w naszej kulturze, w kulturze japońskiej jest to dość ważne. Półki na regale można rozmieścić właśnie w ten sposób. Należy pamiętać również o jednym, mocnym akcencie nawiązującym do kultury tego kraju.

Turcja i Maroko

Geograficznie zdecydowanie bliższe są nam Turcja i Maroko. Wnętrza urządzone w tym stylu tureckim powinny być bogato zdobione. Należy pamiętać przede wszystkim o głębokich, intensywnych kolorach oraz o dużej ilości tkanin. Nie bez znaczenia są również lampy – w Turcji muszą być one solidne i bogato zdobione.

Sypialnię warto urządzić w stylu marokańskim – zbliżonym do tureckiego. Bogato zdobiona pościel w barwach czerni, intensywnej czerwieni oraz głębokiego błękitu to obowiązkowy element każdej marokańskiej sypialni.

Styl orientalny jak widać nie jest jednoznaczny. Z jednej strony można skojarzyć go z minimalistyczną Japonią, z innej zaś z czerwonymi Indiami, a z jeszcze innej z Marokiem i Turcją, w której nie brakuje bogatych zdobień i intensywnych kolorów. Wybór konkretnego stylu to niełatwe zadanie dla osoby, która urządza mieszkanie.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!