Ogrzewanie domu: trzy niestandardowe sposoby

ogrzewanie

Ogrzewanie domu nie musi się sprowadzać tylko do centralnego ogrzewania i grzejników. W nowoczesnych mieszkaniach grzać mogą ściany, podłogi albo powietrze nawiewane do pomieszczeń. Dzięki niekonwencjonalnym rozwiązaniom możemy pożegnać się z nieestetycznymi grzejnikami, które zajmują miejsce na ścianie. Przedstawiamy Wam nietypowe sposoby na ogrzewanie domu.

Ogrzewanie nadmuchowe

Nadmuch działa w prosty sposób: powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu jest zasysane do źródła ciepła, gdzie jest podgrzewane i za pomocą sieci przewodów z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia. Ten sam system działa również w prostych, elektrycznych grzejnikach konwektorowych, gdzie występuje wymuszony obieg powietrza, czyli wyposażonych w wentylator. To rozwiązanie jest jednak systemem centralnym. Do praktycznych funkcji tego typu ogrzewania można zaliczyć to, że kratki, przez które powietrze jest wywiewane i nawiewane, nie zajmują dużo miejsca i można je umieścić w podłodze, na ścianie lub w suficie. System nadmuchowy może być również wykorzystywany, jako klimatyzacja.

Fundamentowa płyta grzewcza

Płyta jest specyficzną odmianą zwykłego ogrzewania podłogowego. Różni się tym, że montuje się ją podczas stawiania fundamentów, a nie później. W przeciwieństwie do ogrzewania nadmuchowego, nagrzanie płyty fundamentowej trwa kilkadziesiąt godzin. Spowodowane jest to dużą bezwładnością powietrza, które krąży w instalacji zamiast wody. Mimo, że przy takim rozwiązaniu regulacja temperatury jest dość trudna, płyta daje realne oszczędności w domach o lekkiej konstrukcji, gdzie nie musimy rozgrzewać masywnych przegród budowlanych.

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne cechuje się dostarczaniem do pomieszczenia dużej ilości ciepła mimo niskiej temperatury powierzchni grzewczej, ponieważ działa na zasadzie promieniowania, a nie konwekcji. Rury zamocowane w ścianie wypełnione są wodą, która może być nagrzana do maksymalnie 50 stopni Celsjusza, co skutkuje nagrzaniem ścian do 40 stopni. Nie jest to zagrożeniem dla przebywających w pomieszczeniu osób, ponieważ nie mają one bezpośredniego kontaktu ze ścianą – inaczej niż w przypadku podłogi.

Jak widać, poza popularnym ogrzewaniem podłogowym, piecami i standardowymi grzejnikami – mamy wybór co do sposobu ogrzewania domu. Warto przeanalizować każde z nich, a także zrobić kalkulację kosztów – nie tylko montażu, ale i eksploatacji. Porównując zestawienie ze stanem faktycznym, możemy dojść do wniosku, że mimo wysokich kosztów montażu jesteśmy w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a inwestycja szybko się zwróci.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!