Ekologiczna architektura

ekologiczna architektura
Wdrożenie bardziej ekologicznej architektury to jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Każdy z nas chciałby mieszkać w ekologicznym domu lub mieszkaniu. Powodów jest cała masa: chcemy mieć dobrze ocieplone pomieszczenia jak najmniejszym kosztem. Chcemy, żeby nasz dom produkował przynajmniej tyle samo energii, ile zużywa. Wyobrażamy sobie, jak to wpłynie na nasze rachunki. Chcemy być oszczędni i nowocześni, nie rezygnując z komfortu do jakiego przyzwyczaiła nas cywilizacja. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się co obecnie wiąże się z pojęciem „ekologiczna architektura”.

Ekologiczna architektura od wewnątrz

Obecnie ekologiczna architektura kojarzy się nie tylko ze zmniejszaniem zapotrzebowania na energię, ale także ze zbliżaniem człowieka do natury. Jeszcze w XIX wieku przeciętny Europejczyk spędzał średnio 90% swojego dnia na powietrzu, a zaledwie 10% w pomieszczeniu. Minęły dwa wieki, a te proporcje się odwróciły. Naturalna równowaga została zaburzona, stąd bardzo wiele tzw. chorób XXI wieku związana jest właśnie z brakiem wystarczającej ilości świeżego powietrza i światła dziennego. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest wprowadzenie ogrodów do pomieszczeń. W najbliższych latach będziemy obserwować wiele mariaży roślinności z nieruchomością.

Ekologiczne tricki – jak oszczędzać?

Rozwiązań poprawiających ekologię jest całe mnóstwo, a z każdym rokiem przybywa nowych. Być może już w tym roku w Kantonie w Chinach powstanie wieżowiec, który będzie zużywał tyle energii, ile sam wyprodukuje. Jest to jedno z marzeń, do których dąży człowiek, odkąd powstało pojęcie „ekologiczna architektura”. Optymiści zakładali, że uda się osiągnąć dodatni bilans energetyczny trzystumetrowej budowli. Nie udało się, ale i tak można mówić o sukcesie. Dzięki zastosowaniu aerodynamicznej konstrukcji powietrze wprawia w ruch turbiny generujące energię z powietrza. Jeśli dodamy do tego ogniwa fotowoltaiczne i pojemniki na deszczówkę, którą można wykorzystać do spłukiwania wody w toalecie, podlewania roślin itd. – otrzymamy najbardziej ekologiczny budynek na świecie. Oczywiście była to inwestycja pochłaniająca spore pieniądze, ale im więcej pojawi się takich realizacji, tym większa będzie ich dostępność.

Pora na ogródki na dachu

Ekologiczna architektura to cały zestaw pomysłów, z których jednym z najciekawszych są ogrody/farmy na dachu. Właściwie rozwiązanie to ma same zalety poza ceną, która obecnie skutecznie blokuje zastosowanie ich na większą skalę. Jednak prędzej czy później musimy doczekać się wielkich plantacji zdolnych wyżywić dużą część aglomeracji. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że coraz większa część populacji migruje do miast. Niektóre z nich, jak Nowe Delhi, liczą sobie już ponad 20 milionów mieszkańców. Tak ogromne molochy będą musiały niebawem zacząć dbać o ekologię i efektywne gospodarowanie przestrzenią.
To tylko kilka wybranych trendów i tendencji w ekologicznej architekturze. Trzeba przyznać, że już od dobrych lat można mówić o coraz większym zastosowaniu tego rodzaju podejścia do przestrzeni. To, co jeszcze niebawem znajdowało się „w powijakach”, dzisiaj staje się standardem, do którego należy i wypada dążyć.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!