Lokalizacja nieruchomości – jak ją wybrać?

nieruchomosci opole
Jedną z najistotniejszych kwestii związanych z rynkiem nieruchomości jest lokalizacja. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie elementy wziąć pod uwagę, żeby dokonać dobrego wyboru.

Wielu inwestorów twierdzi, że ustalenie opłacalności danej lokalizacji to prawdziwa sztuka, która wymaga talentu. Inni z kolei uważają, że nie da się w dłuższej perspektywie ocenić potencjału inwestycyjnego nieruchomości i wszystko zależy od szczęścia. Jeszcze inni tworzą listy kilkudziesięciu czynników, mających wpływ na cenę i konsekwentnie analizują „za i przeciw”. Niezależnie od tego, czy bliżej nam do którejś z powyższych grup, istnieją pewne kwestie, z którymi po prostu trzeba się liczyć.

Lepiej inwestować w znanej okolicy

Proste rozwiązania są najlepsze. Jeśli mieszkasz w Opolu, dobrym pomysłem będzie szukanie nieruchomości w Opolu. To takie proste, że aż trudne. Wielu początkującym inwestorom nawet nie przychodzi do głowy, żeby zacząć od swojej najbliższej okolicy i skupiają się na szukaniu „okazji”. Okazje te są często umiejscowione setki kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, co znacznie zmniejsza ich atrakcyjność. Warto przyjąć, że szukamy nieruchomości oddalonej nie więcej niż godzinę jazdy samochodem.

Gotowa nieruchomość czy do remontu?

Założenie, że mieszkania bądź domy do remontu są znacznie tańsze od gotowych do wprowadzenia się, jest błędne. Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli lokalizacja jest naprawdę atrakcyjna, może się zdarzyć, że ceny będą dość podobne, niezależnie od stanu nieruchomości. Z drugiej strony jeśli różnica jest na tyle duża, że można spokojnie myśleć o wyremontowaniu i odsprzedaniu nieruchomości, najprawdopodobniej opłaca się zastosowanie strategii flippingu (kupić i szybko sprzedać).

Sprawdź zapotrzebowanie w danej lokalizacji

W każdym mieście są dzielnice, w których popyt na mieszkania jest bardzo duży i takie, gdzie zdecydowanie więcej jest ofert sprzedaży. Nie warto inwestować w miejscach, w których właściciele nieruchomości chcą się ich pozbywać, chyba, że mamy informacje, że może to ulec zmianie w najbliższym czasie.

Ile trzeba czasu, żeby sprzedać nieruchomość w danym miejscu?

Zależność jest oczywista: im dłużej nieruchomości sprzedają się po cenie rynkowej w danej lokalizacji, tym mniejsza jest ich opłacalność. Nieco trudniej jest te informacje zdobyć. Jeśli utrzymujemy kontakt z agentem nieruchomości, może nam pomóc w tej kwestii. W przeciwnym razie jesteśmy zdani na własną obserwację.

Analiza wskaźników i trendów rynkowych

Nie da się bez tego obejść, jeśli poważnie traktujemy inwestycję w nieruchomości. Analiza pozwala na uzyskanie długoterminowej perspektywy rozwoju danej okolicy. Czy w danej okolicy można zauważyć wzrost populacji? Czy są prowadzone jakieś inwestycje? Jaki jest plan rozwoju infrastruktury? To pytania, na które każdy szanujący się inwestor powinien znać odpowiedź.

Jak widać jest bardzo wiele argumentów za tym, żeby szukać nieruchomości w swoim otoczeniu. Wynika to z faktu, że jesteśmy w stanie znacznie lepiej poznać okolicę, w której mieszkamy, a co za tym idzie lepiej oszacować opłacalność danego przedsięwzięcia. Udanych inwestycji!

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!