Zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem – czy warto?

wynajem mieszkania - opłacalność

W ostatnich miesiącach zewsząd napływają informacje, że kupno mieszkania na wynajem to doskonały sposób na pomnożenie swoich pieniędzy. Również wśród inwestorów panuje przekonanie, że lokata środków w nieruchomości to pewny i bezpieczny zysk, tak więc, jeśli posiadamy niemały kapitał, to warto rozważyć przeznaczenie go na tego typu inwestycję. Takie rozwiązanie jest w stanie przynosić nam stałe dochody i to znacznie większe niż trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych. Kolejną zaletą jest, to że inwestujemy w swoją własność, a nie cudzą. Najpierw czekamy na zwrot z najmu, a potem na długoterminowe zyski z wynajmowanego lokalu. Czy rzeczywiście warto postawić na takie rozwiązanie?

Opłacalność zakupu mieszkania na wynajem

Nie ma co ukrywać, że ceny domów i mieszkań cały czas rosną. Nie każdego stać na zakup własnych czterech kątów. Dlatego też wiele osób decyduje się na wynajem lokalu mieszkalnego.

Decydując się na zakup mieszkania na wynajem, trzeba brać pod uwagę zarówno bieżące przychody z najmu, jak i wzrost wartości samej nieruchomości wraz z upływem czasu. Analitycy przewidują, w najbliższych latach, wzrost cen nieruchomości, a im bardziej rosną ceny mieszkań, tym na wyższy czynsz można liczyć.

Pewne problemy mogące pojawić się pod drodze

Zakup mieszkania pod wynajem to jedno, ale żeby liczyć na zwrot z inwestycji i na dodatkowe zyski, konieczne jest znalezienie najemców. Niestety bardzo trudno jest przewidzieć, jak szybko uda nam się znaleźć dobrego najemcę, i jak długie będą okresy, kiedy to nieruchomość nie będzie na siebie zarabiać. Konkurencja jest spora, dlatego też znalezienie najemców za dobrą stawkę może zająć nawet kilkanaście miesięcy. Do tego należy pamiętać o kosztach urządzenia czy remontu mieszkania na wynajem. Nieciekawa aranżacja sprawi, że znalezienie najemców będzie jeszcze trudniejsze. Od zysków z najmu zależy również odliczyć różnego typu wydatki w postaci napraw czy zakupu niezbędnego sprzętu.

Inwestycja na lata

Zakup mieszkania pod wynajem może być znacznie bardziej opłacalny niż odkładanie pieniędzy na lokatach bankowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przygotowania do takiej inwestycji będą bardzo czasochłonne. Najlepiej zgłosić się do profesjonalisty, który doradzi, i pomoże wyszukać odpowiednie mieszkanie pod inwestycję – uwzględniając wszystkie ważne czynniki, i oczywiście znajdzie nam dobrego najemcę.

Należy również pamiętać, że zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja długoterminowa, która zwróci się dopiero po wielu latach.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!