Wabi-sabi – japońska estetyka w Twoim domu

wabi-sabi

Styl japoński kojarzony jest z surowością, prostotą i minimalizmem, jednakże nie każdemu Europejczykowi przypadnie do gustu taki wystrój wnętrza. Warto zatem zainteresować się coraz popularniejszym trendem wnętrzarskim, jakim jest wabi-sabi. Tutaj nie ma bowiem miejsca na perfekcjonizm, a prym wiedzie niedoskonałość. Z całą pewnością nie chodzi jednak o niechlujność ani też tandetność. W czym zatem tkwi piękno wabi-sabi?

Estetyka wabi-sabi w domu, czyli wnętrzarski trend na 2018 rok

Nietrudno się domyślić, że wabi-sabi jest japońskim sformułowaniem. Dotyczy ono tradycyjnej estetyki. Jest to pochwała prostoty, skromności i niedoskonałości piękna naturalnych materiałów, łącznie z ich kształtem i fakturą.

Jeśli chodzi o wabi-sabi we wnętrzu, to mile widziane są jasne i naturalne barwy, a więc wybiera się surowe drewno, kamień, wiklinę i trawę morską. Stawia się tutaj na autentyczność, akceptując to, że nie wszystko jest idealne. Jak najbardziej sprawdzą się zatem elementy wyposażenia naruszone zębem czasu i z widocznymi oznakami użytkowania. Wszystko to sprawia, że wnętrze urządzone zgodnie z tą filozofią jest niezwykle przytulne.

Japońska filozofia piękna

We wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią wabi-sabi mile widziane są ręcznie robione naczynia, wliczając w to te potłuczone i samodzielnie sklejone. Stawia się na skromne rozwiązania aranżacyjne, a także utrzymanie czystości i porządku. Wnętrze ma być naturalne i niedoskonałe. Chodzi zatem o połączenie naturalnej prostoty i organicznych materiałów. W celu wyposażenia wnętrz sięga się po rzeczy stare czy też nawet pochodzące z recyklingu. Najlepszym wyborem będą kolory ziemi i naturalne barwy typu biel oraz jasne odcienie szarości. Wszystko to sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe, a przy tym ciepłe i przytulne. W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z trendem wabi-sabi można spotkać podniszczone ściany, czyli odpadający tynk, lekko odklejającą się tapetę czy też nawet pożółkłą już ze starości farbę.

Wabi-sabi skupia się na docenianiu piękna wynikającego z naturalnego cyklu dojrzewania i starzenia się.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!