Jak przygotować ogród na wiosnę?

przycinanie gałęzi - prace w ogrodzie

Za oknem jeszcze mróz, jednak właściciele ogrodów już wypatrują pierwszych oznak wiosny. Aby kolejny sezon przyniósł nam dobre plony i zielony, pięknie wyglądający ogród, musimy odrobinę pomóc roślinom znajdującym się na naszym kawałku ziemi. Jak przygotować ogród na wiosnę? Sprawdźcie sami!

Przygotuj nożyce i szykuj się na cięcie!

I nie chodzi nam tu kompletnie o zabieg fryzjerski – chodź włosy na wiosnę niewątpliwie będą prezentować się lepiej, gdy odwiedzimy zaufanego specjalistę. Podobnie, jak nasze włosy, również i rośliny w naszym ogrodzie potrzebują regularnego cięcia. To właśnie ono będzie podstawowym zabiegiem, jaki powinniśmy przeprowadzić, aby nasz ogród cudownie rozkwitł w nadchodzących miesiącach. Szczególnej pielęgnacji w tym zakresie wymagać będą drzewa i krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne.

Jak przycinać rośliny?

To już najwyższy czas na przycinanie drzew owocowych! Gałązki obcinamy bowiem pod koniec lutego i robimy to w taki sposób, aby do korony drzewa docierało jak najwięcej słońca. Dzięki temu uzyskamy więcej smacznych i słodkich owoców – będą one miały dużo czasu, aby pochwycić promienie słoneczne. Na wiosnę zajmujemy się jabłoniami, gruszami i śliwami. Latem przycinamy morele, brzoskwinie, wiśnie i czereśnie.

W tym samym czasie co drzewa owocowe, naszej atencji będą wymagać również krzewy. Tutaj procedura będzie wyglądać podobnie, jednak dodatkowo staramy się usuwać starsze pędy i gałązki, gdyż będą one wydawać małe ilości owoców. Pozbądźmy się także tych, które rosną zbyt gęsto lub są uszkodzone.

W przypadku krzewów ozdobnych dobrze jest wstrzymać się z przycinaniem do kiedy ustaną mrozy. Ogrodnicy polecają, aby pierwsze cięcia zacząć dopiero w połowie marca – a nawet później, jeśli zima trzyma długo. W przeciwnym razie możemy narazić swoje krzewy na zniszczenie na skutek mrozu. Wiele krzewów ozdobnych jest mało odporne na jego oddziaływanie. Jak przycinamy krzewy ozdobne? Zupełnie tak, jak drzewa i krzewy owocowe. Usuwamy stare i uszkodzone pędy, a także staramy się ciąć gałęzie w tych miejscach, gdzie jest ich zbyt dużo.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Co jeszcze możemy zrobić na wiosnę, aby nasz ogród rozkwitł pełnym blaskiem w lato? Jeśli nasze rośliny chorowały w poprzednim sezonie, to wiosna jest doskonałym okresem, aby uporać się z ich problemami. W tym czasie będziemy mogli również zabezpieczyć plony przed szkodnikami.

Jeśli macie pytania dotyczące nieruchomości lub poszukujecie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi agentami w naszych biurach lub za pośrednictwem Facebooka!